Εκτέλεσε την Σερβία και πήρε το εισιτήριο η Σκωτία!

Η Σκωτία αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι, λυγίζοντας την Σερβία και παίρνοντας την πρόκριση για το Euro.

Περίμενε υπομονετικά 24 χρόνια, αλλά τελικά πανηγύρισε η Σκωτία!

Παρότι λίγο έλειψε να μείνει εκτός, ενώ για 90 λεπτά κέρδιζε τη Σερβία, η Σκωτία αποδείχτηκε τυχερή στην παράταση και πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι και κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο για τα τελικά του Εuro.

Το ισορροπημένο πρώτο μέρος πέρασε χωρίς να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η Σκωτία κατάφερε να σκοράρει με τον Κρίστι στην πρώτη φάση της επανάληψης (52') και να πάρει προβάδισμα για την πρόκρισή της στο Euro.

Κρατούσε αυτό το προβάδισμα σφιχτά μέχρι το 90ο λεπτό, αλλά οι σκληροτράχηλοι Σκωτσέζοι... λύγισαν από το άγχος, αδράνησαν στο κόρνερ του Μλαντένοβιτς και ο Γιόβιτς με κεφαλιά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όπου η Σερβία πήρε τον έλεγχο, πίεζε διαρκώς αλλά είτε δεν μπορούσε να βρει στόχο είτε να νικήσει τον Μάρσαλ.

Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Αφού η διαδικασία έφτασε στο 4-4 και χωρίς καμία πλευρά να χάσει πέναλτι, η Σκωτία ευστόχησε στο 5ο πέναλτι με τον ΜακΛιν. Στο αντίστοιχο πέναλτι, όμως, ο Μίτροβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μάρσαλ που τον... ψάρωσε και οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη που τους έστειλε στα τελικά του Euro μετά από αναμονή 24 χρόνων!

Πηγή: sport-fm.gr