Euro retro: Ταύροι σε υαλοπωλείο (video)

Από looser μέχρι το 2004, κυρίαρχοι. Από το 2008, η Ισπανία παίρνει τα σκήπτρα στο Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και μέσα σε 4 χρόνια (μέχρι το 2012), κατακτά τα πάντα. Η αλήθεια είναι ότι στα 2012, ήταν ανάμεσα στα φαβορί, αλλά όχι το απόλυτο. Ξεκίνησαν μουδιασμένα, με δύο ισοπαλίες, αλλά πέρασαν στα προημιτελικά.

Ανάμεσα στις 8 ομάδες η Ελλάδα, που στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων κέρδισε 1-0 (Καραγκούνης) και άφησε εκτός τους Ρώσους. Κόντρα στη Γερμανία, ο Σαμαράς έκανε το 1-1 στο 55’, αλλά ένα ξέσπασμα των Γερμανών (3 γκολ σε 13 λεπτά), έβαλε τέλος σε μία κατά γενικήν ομολογίαν εξαιρετική παρουσία.

Η Γερμανία έδειχνε ικανή να αρπάξει τον τίτλο από τους Ισπανούς, αλλά στον ημιτελικό η εξαιρετική Ιταλία την κέρδισε με 2-0. Ο Μπαλοτέλι έκανε φοβερή εμφάνιση. Με αυτό το σκορ (2-0) είχε αποκλείσει η Ισπανία τη Γαλλία στα προημιτελικά. Στον ηβηρικό εμφύλιο, οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν για 120 λεπτά στο 0-0 με την Πορτογαλία και πέρασαν στα πέναλτι.

Στον τελικό, αν και πολλοί περίμεναν αγώνα σε λεπτές ισορροπίες (οι δύο ομάδες είχαν φέρει 1-1 στη πρεμιέρα), οι Ισπανοί έκαναν μία  αλησμόνητη εμφάνιση. Κόντρα στους Ιταλούς προηγήθηκαν νωρίς (14΄), φρόντισαν πριν από την ανάπαυλα να κάνουν το 2-0 και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν τη νίκη-θρίαμβο επικρατώντας με 4-0.

ΕURO 2012

Hµιτελικά

Ισπανία-Πορτογαλία     0-0 (4-2 πεν.)

Ιταλία-Γερμανία              2-0

Τελικός

Ισπανία-Ιταλία 4-0

14' Σίλβα, 41' Άλμπα, 84' Τόρες, 88' Μάτα

Ισπανία: Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο, Νταβίντ Σίλβα (59' Πέδρο), Ινιέστα (87' Μάτα), Φάμπρεγκας (75' Τόρες).

Ιταλία: Μπουφόν, Αμπάτε, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Κιελίνι (21' Μπαλτζαρέτι), Πίρλο, Μαρκίζιο, Ντε Ρόσι, Μοντολίβο (57' Τιάγκο Μότα), Κασάνο (46' Ντι Νατάλε), Μπαλοτέλι