EURO: Δεκαπέντε τελικοί, 15 ήρωες (Μέρος 1ο)

Κάθε διοργάνωση Γιούρο έχει τους πρωταγωνιστές του. Ο τελικός είναι βέβαια αυτός που μένει στο εξώφυλλο της ιστορίας και ο κάθε τελικός έχει τον άνθρωπο που με το γκολ ή τα γκολ  χαρίζει το τρόπαιο. Σε τέσσερα μέρη, το Sportime σας υπενθυμίζει τους 15 παίκτες που καθόρισαν ή και σφράγισαν με τα τέρματα τους την τύχη του τελικού. Πάμε λοιπόν στις διοργανώσεις από το 1960, μέχρι και το 1972

1960: ΒΙΚΤΟΡ ΠΟΝΕΝΤΕΛΝΙΚ (ΕΣΣΔ)

Λίγους μήνες πριν την τελική φάση του Γιούρο, η Εθνική της Σοβιετικής Ένωσης είχε μεταβεί για προετοιμασία και φιλικά στην Βραζιλία. Από όλους τους Σοβιετικούς διεθνείς, πέρα από τον μυθικό Γιασίν, οι Βραζιλιάνοι πρόσεξαν τον επιθετικό Πονεντέλνικ, του είπαν μάλιστα ότι, πρέπει λόγω στυλ και τεχνικής να έχει κάπου μέσα στο αίμα του Βραζιλιάνικες σταγόνες.  Στα τελικά της Γαλλίας ο Πονεντέλνικ ήταν χάρμα ιδέσθαι και στον τελικό 7 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης χάρισε τη νίκη στην ΕΣΣΔ.

1964: ΜΑΡΣΕΛΙΝΟ ΜΑΡΤΙΝΕΣ (ΙΣΠΑΝΙΑ)

Πολύ καλός παίκτης, αλλά όχι από τους σταρ της Ισπανίας. Ο 24 ετών ακραίος επιθετικός της Σαραγόσα, μετρούσε 3 γκολ με την Εθνική πριν τα τελικά του Γιούρο. Το 4ο (και τελικά τελευταίο του), έμεινε όμως στην ιστορία και τον έκανε ήρωα. Έξι λεπτά πριν την λήξη του τελικού με την ΕΣΣΔ, ο Μαρσελίνο νίκησε τον Λεβ Γιασίν , έκανε το 2-1 και έστειλε την Ισπανία στον θρόνο της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

1968: ΑΝΤΖΕΛΟ ΝΤΟΜΕΝΓΚΙΝΙ (ΙΤΑΛΙΑ)

Στην πιο ιδιάζουσα διοργάνωση, όπου χρειάστηκε επαναληπτικός τελικός, υπάρχει και ο ιδιάζων ήρωας. Στον πρώτο τελικό η Ιταλία έχανε από την Γιουγκοσλαβία, ήταν στα σχοινιά και δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης. Στο 80΄ όμως ο Ντομενγκίνι, ο ακραίος επιθετικός της Ίντερ με κτύπημα φάουλ σκέτο «κεραυνό» ισοφάρισε σε 1-1 και πρακτικά προκάλεσε τον επαναληπτικό, όπου η Ιταλία επικράτησε με 2-0.

1972: ΓΚΕΡΝΤ ΜΙΛΛΕΡ (Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

Ένας από τους μέγιστους «killer» στην ιστορία του ποδοσφαίρου έκανε (φυσιολογικά) θραύση στα τελικά του Γιούρο 1972. Για ορεκτικό ρίχνει δύο γκολ στον ημιτελικό απέναντι στο Βέλγιο και στον τελικό ανοίγει το σκορ απέναντι στους Σοβιετικούς μετά από 27 λεπτά. Για επιδόρπιο ο επιθετικός της Μπάγερν, σκοράρει και το 3ο γκολ των Πάντσερ. Στο θριαμβευτικό 3-0.