Σουηδικό μπλόκο στην Ισπανία (0-0)

Η Ισπανία γυρόφερνε τη σουηδική περιοχή σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι. Άλλοτε χαλαρά, άλλοτε πιεστικά. Κυνήγησε το γκολ, έβγαλε προϋποθέσεις, είχε τελικές, μερικές κλασικότατες ευκαιρίες, όμως την μπάλα στα δίχτυα δεν κατάφερε να τη στείλει. Πλήρωσε, ως εκ τούτου, την «αφλογιστία» της με το 0-0 στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Euro 2020.

Ή αν προτιμάτε, η Σουηδία την υποχρέωσε στην ισοπαλία. Και για να ακριβολογούμε, ο τερματοφύλακας Όλσεν. Δεν ήταν λίγες οι φορές που είπε «όχι» στους γηπεδούχους με πολύ δύσκολες αποκρούσεις.

Να σημειώσουμε ακόμα πως οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να κάνουν και τη ζημιά, στο «Καρτέχα», στο δοκάρι του Ίσακ και στην απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Μπεργκ. Πέτυχαν όμως την έκπληξη που ήθελαν.

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα:

90+3' Ο Όλσεν σε ετοιμότητα, μετά από σουτ του Σαράμπια.

90' Μεγάλη απόκρουση του Όλσεν σε κοντινή κεφαλιά του Μορένο.

79' Ο Όλσεν με έξοδο διώχνει, μετά από σέντρα σουτ του Σαράμπια.

61' Μόνος προ κενής εστίας ο Μπεργκ σούταρε άουτ!

50' Πλασέ του Μοράτα, δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

45' Σουτ του Όλμο και νέα απόκρουση του Όλσεν.

41' Ο Ίσακ από καίρια θέση σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Γιορέντε και μετά στο δοκάρι.

38' Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μοράτα, που μόνος σούταρε άουτ.

36' Σέντρα σουτ του Λάρσον, έδιωξε ο Σιμόν.

29' Άστοχο σουτ του Κόκε.

23' Σουτ του Κόκε έφυγε άουτ.

16' Κεφαλιά του Όλμο και δύσκολη απόκρουση του Όλσεν.