Με επίδειξη δύναμης στον τελικό η Αγγλία

Η Αγγλία είναι η πρώτη φιναλίστ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών 2022, διοργάνωση που φιλοξενεί η ίδια.

Στο χρονικά πρώτο ημιτελικό η «οικοδέσποινα» χώρα αντιμετώπισε τη Σουηδία, την οποία συνέτριψε με το εμφατικό 4-0 κι έκλεισε θέση στον τελικό του Γουέμπλεϊ, την Κυριακή 31 Ιουλίου.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Μπράμαλ Λέιν» του Σέφιλντ (28.624 θεατές) ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 34΄ η Μπεθ Μιντ.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου (48΄) η Λούσι Μπρονζ διπλασίασε για την ομάδα της Σαρίνα Βίγκμαν, που ως τεχνικός της Εθνικής Ολλανδίας είχε κατακτήσει το Euro 2018 και είχε οδηγήσει τις «Οράνιε» στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, στη Γαλλία.

Στο σημείο εκείνο οι Σκανδιναβές κατάλαβαν ότι το παιχνίδι δεν είχε γυρισμό, με τις Αλίσια Ρούσο στο 68΄ και Φραν Κίρμπι στο 77΄ να δίνουν θριαμβευτική διάσταση στη νίκη-πρόκριση της ομάδας τους.

Στον τελικό η Αγγλία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αυριανής συνάντησης ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία.