Διπλό για Σλοβανία, στον πάγκο ο Μπέλετς!

Με τους Άνταμ Τσέριν και Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο αρχικό σχήμα, η Σλοβενία μπήκε με το δεξί στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Η ομάδα του Ματίας Κεκ επικράτησε με 2-1 του Καζακστάν στην «Αστάνα Αρένα» κι έκανε το ιδανικό ξεκιίνημα στην προσπάθειά της για να βρεθεί στην τελική φάση της διοργάνωσης. Στον πάγκο ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ, Βιντ Μπέλετς.

Οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, Τσέριν και Βέρμπιτς βρέθηκαν στις πρώτες επιλογές του ομοσπονδιακού τεχνικού (απών απ' την αποστολή ήταν ο τραυματίας, Σπόραρ), με τον πρώτο να παίζει σε όλο το παιχνίδι και να βγάζει την ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης και τον δεύτερο να παραχωρεί την θέση του στον Λόβριτς στο 70ό λεπτό.

Η Σλοβενία χρειάστηκε την ανατροπή για να πάρει το «τρίποντο», καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24΄ από το γκολ του Σαμορόντοβ, ωστόσο, «απάντησε» στο δεύτερο μέρος με τις δύο αλλαγές του Κεκ. Αρχικά με τον Μπρεκάλο (47΄) από την πάσα του μέσου του Παναθηναϊκού, και στη συνέχεια με τον Βιπότνικ (78΄), οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.