Πήγε για το θαύμα η Αλβανία, αλλά η Ιταλία δεν ήταν για τα δόντια της!

Η Ιταλία βρέθηκε να χάνει από τα αποδυτήρια, όμως γύρισε το ματς με την Αλβανία σε 5 λεπτά και με 2-1 βρέθηκε μαζί με την Ισπανία στην κορυφή του Group B.

Αν και δέχθηκε γκολ πριν ακουμπήσει την μπάλα, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έδειξε σθένος και κλάση και με 2-1 επικράτησε της Αλβανίας που λύγισε όταν δέχθηκε την άμεση ανατροπή από τα γκολ των Μπαστόνι, Μπαρέλα. Η Squadra Azzurra ξεκίνησε με το δεξί (2-1) και έπιασε στους 3 βαθμούς την Ισπανία, η οποία είχε νωρίτερα νικήσει με 3-0 την Κροατία.

Δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσει το παιχνίδι η Αλβανία, η οποία βρήκε ένα ανέλπιστο γκολ μόλις στο 1’ με τον Μπαϊράμι να παίρνει τον διάδρομο από δεξιά και να εκτελεί στην κλειστή γωνία του τον Ντοναρούμα. Η Ιταλία έδειξε αρχικά να υποφέρει από την πίεση των Αλβανών, όμως τα πάντα λύθηκαν μετά το 10λεπτο. Στο 11’ ο Μπαστόνι με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε και στο 16’ με εκπληκτικά αντανακλαστικά και βολέ κλάσης, ο Μπαρέλα γύρισε το ματς για την ομάδα του Σπαλέτι.

Αυτό ήταν το 10ο γκολ του άσου της Ίντερ με το Εθνόσημο και μετά από αυτό έκανε ένα σούπερ ημίχρονο βοηθώντας την Squadra Azzurra να έχει την κατοχή σταθερά στο 70% και να αλλάζει άπειρες πάσες σε όλα τα πλάτη του γηπέδου. Οι Ιταλοί είχαν πλέον αυτό που ήθελαν, ήταν κυρίαρχοι και στο φινάλε του πρώτου μέρους βρέθηκαν κοντά στο τρίτο τέρμα. Όμως στο 33’ η λόμπα του Φρατέζι στο τετ-α-τετ πήγε στο δοκάρι και οι Σκαμάκα (40’) και Πελεγκρίνι (45+2’) δεν τελείωσαν τις φάσεις με το 2-1 να μένει για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ιταλία κράτησε την κατοχή στο επίπεδο του πρώτου μέρους και αρκέστηκε σε αυτό χωρίς να έχει ευκαιρίες. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Azzurri απείλησαν μόνο στο 60’ με το αριστερό του Κιέζα που πέρασε έξω και στη συνέχεια έκανε διαχείριση. Ο Σπαλέτι πραγματοποίησε τις πρώτες αλλαγές στο 75’ και η ομάδα του - αφού γλύτωσε στο 90’ από τον Μανάι, ο οποίος κατέβασε και ‘τσίμπησε’ την μπάλα αλλά ο Ντοναρούμα τη βρήκε - κράτησε το 2-1 ξεκινώντας σαν πρωταθλήτρια τον όμιλο.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντι Μάρκο (83' Νταρμιάν), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (90+2' Φολορούνσο), Φρατέζι, Κιέζα (77' Καμπιάζο), Πελεγκρίνι (77' Κριστάντε), Σκαμάκα (83' Ρετέγκι)).

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Μπαϊράμι (87' Μούτσι), Σεφέρι (68' Λάτσι), Ασάνι (68' Χάτσι), Μπρόγια (76' Μανάι).