Έβγαλε χαρακτήρα η Ουκρανία, ανέτρεψε την Σλοβακία και έμεινε ζωντανή για πρόκριση!

Η Ουκρανία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην Σλοβακία όμως έφτασε σε μαγική ανατροπή με γκολάρες των Σαπαρένκο και Γιάρεμτσουκ και πήρε τεράστια νίκη με 2-1, που την κράτησε ολοζώντανη στο κόλπο της πρόκρισης στους "16".

Το ματς

Η Σλοβακία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ισχυρή αυτοπεποίθηση έχοντας πετύχει τη μεγαλύτερη έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής, τη νίκη με 1-0 επί του Βελγίου, ενώ η Ουκρανία έχοντας πίσω της την προβληματική εμφάνιση και τη συντριβή με 3-0 από την Ρουμανία, με τα συγκεκριμένα αποτελέσματα της πρεμιέρας να επηρεάζουν την εκκίνηση του αγώνα.

Οι παίκτες του Φραντσέσκο Καλτσόνα πήραν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά και αφού απείλησαν αρχικά στο 10ο λεπτό με τον Σραντς (νικήθηκε σε τετ α τετ με τον Τρούμπιν) και τον Χράντσκο (ο γκολκίπερ της Ουκρανίας έδιωξε στη δεξιά γωνία του απευθείας εκτέλεση φάουλ) βρήκαν στο 17ο λεπτό το γκολ που κυνηγούσαν με πείσμα.

Δράστης ήταν και πάλι ο Σραντς, όπως και στον αγώνα με τους κόκκινους διαβόλους, με τον 30χρονο επιθετικό της Σλάβια Πράγας να βρίσκεται αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Χαράσλιν από τα αριστερά και να νικάει με κεφαλιά τον Τρούμπιν για το 1-0 της ομάδας του.

Το πρώτο 25λεπτο βρήκε τηυν Σλοβακία να έχει τον απόλυτο έλεγχο και την Ουκρανία να πελαγοδρομεί, με τους παίκτες του Ρεμπρόφ να ανεβάζει την απόδοσή της από εκεί και πέρα και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Ο Γιαρμολένκο (προβολή άουτ στο 29') και ο Τίμτσουκ (δοκάρι στο 34') φλέρταραν έντονα με την ισοφάριση, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντουμπράβκα που φρόντισε να σταματήσει αποτελεσματικά τις προσπάθειες των Μούντρικ (36') και Ζιντσένκο (43').

Ως απάντηση στις μαζεμένες τελικές των Ουκρανών, η Σλοβακία είχε να επιδείξει το επικίνδυνο σουτ του Χαράσλιν που απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Τρούμπιν, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών (7 έκαστη) αλλα τους Σλοβάκους να είναι πιο επικίνδυνοι (5-2 οι τελικές εντός εστίας, 0.9-0.6 τα xgoals) και να βρίσκονται δικαίως μπροστά στο σκορ.

Οι δύο προπονητές δεν έκαναν κάποια αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με την Ουκρανία να μπαίνει πάντως πιο δυνατά και μετά από τη χαμένη ευκαιρία του Ντόβμπικ στο 51' (κεφαλιά από καλή θέση που δεν βρήκε στόχο) να φτάνει στην πολυπόθητη ισοφάριση.

Αυτή ήταν μάλιστα προϊόν πανέμορφης ομαδικής και οργανωμένης προσπάθειας, με τους παίκτες του Ρεμπρόφ να αλλάζουν υπέροχα τη μπάλα και τον Ζιντσένκο να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά στο ύψος του πέναλτι, για να εκτελέσει ο Σαπαρένκο με άψογο αριστερό πλασέ (1-1).

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους τυπικά φιλοξενούμενους για να ψάξουν την ανατροπή, με την Σλοβακία από την πλευρά τους να παίζει πιο κλειστά και να επιδιώκει να παγώσει το ρυθμό για να θωρακίσει την εστία του Ντουμπράβκα.

Ως συνέπεια, η επόμενη μεγάλη φάση καταγράφηκε στο 74' σε ταχύτατη αντεπίθεση των Ουκρανών, με τον Μούντρικ να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Ντουμπράβκα να αποκρούει έχοντας ως σύμμαχο και το δεξί δοκάρι της εστίας του.

Η Ουκρανία συνέχισε όμως να αναζητεί το δεύτερο γκολ και ανταμείφθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Σαπαρένκο να γεμίζει από τα δεξιά και τον Γιάρεμτσουκ να κάνει πρώτα αριστουργηματικό κοντρόλ με το δεξί πόδι, για να πλασάρει ιδανικά με το ίδιο πόδι τον Ντουμπράβκα και να γράψει το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο (67' Όμπερτ), Κούκτσκα, Ντούντα (60' Μπένες), Λομπότκα, Σραντς (86' Σάουερ), Χάρασλιν (67' Σουσλόφ), Μπόζενικ (60' Στρέλετς)
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο, Σουντάκοβ, Μπράζκο (85' Σίντορτσουκ), Γιαρμολένκο (67' Ζουμπκόφ), Μούντρικ (85' Μαλινόφσκι), Ντόβμπικ (67' Γιάρεμτσουκ)