Ο Κβαρατσχέλια νίκησε τον Ρονάλντο και εκτόξευσε τους Γεωργιανούς στους «16»

Η Γεωργία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο φινάλε του 6ου ομίλου καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Πορτογαλίας και άρπαξε εισιτήριο για τα νοκ-άουτ ματς που την στέλνει πάνω στην Ισπανία. Στους "16" επίσης οι Ίβηρες (1οι) και οι Τούρκοι (2οι).

Το ματς

Με την πρόκριση και την πρωτιά να είναι εξασφαλισμένη μετά από τις δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκανε 8 αλλαγές στο αρχικό σχήμα της Πορτογαλίας σε σύγκριση με τον προηγούμενο παιχνίδι, με την Γεωργία από την πλευρά της να μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη για το άλμα στους "16" και να βάζει φωτιά στην "Βέλτινς Αρένα" μόλις στο 2ο λεπτό.

Τότε που οι παίκτες του Σανιόλ έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και είδαν την ανοργανωσιά στην άμυνα των αντιπάλων τους, με τον Μικαουτάτζε να βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα και τον Κβαρατσχέλια να εφορμά, για να νικήσει τον Ντιόγκο Κόστα με διαγώνιο αριστερό σουτ και να γράψει το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Οι Ίβηρες χρειάστηκαν μερικά λεπτά για να ξεπεράσουν το αρχικό σοκ και μετά το 10' άρχισαν να κλείνουν τους Γεωργιανούς στα καρέ τους, για να φτάσει όμως το 17' για την πρώτη καλή φάση τους: την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο από τα 35 μέτρα που έβγαλε σε κόρνερ με τις γροθιές ο Μαμαρντασβίλι.

Ακολούθησαν 3-4 τελικές που ελάχιστα προβλημάτισαν την Γεωργία, με την πρώτη πραγματικά επικίνδυνη στιγμή για την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2016 να καταγράφεται στο 28', με το δυνατό σκαστό σουτ του Κονσεϊσάο, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φέλιξ άγγιξε την ισοφάριση, με το δυνατό σουτ με το αριστερό που επιχείρησε να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ στο 35' ο Κριστιάνο Ρονάλντο φλέρταρε με το γκολ σε έκτη τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος αλλά είδε τον Γκβελεσιάνι να του παίρνει τη μπουκιά μέσα από το στόμα, κόβοντας σωτήρια με το σώμα του.

Το πείσμα των Πορτογάλων να βρουν την ισοφάριση πριν το φινάλε του πρώτου μέρους τους κράτησε ψηλά, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Γεωργίας, όμως οι Παλίνια και Φέλιξ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στα τελευταία λεπτά, για να πάνε έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους Γεωργιανούς να κρατούν πειστικά το υπέρ τους 1-0 (0.3-05 τα xgoals) και να απέχουν 45 λεπτά από το θαύμα της πρόκρισης.

Το δεύτερο μέρος ήταν άκρως εντυπωσιακό στα πρώτα δέκα λεπτά, με την Πορτογαλία να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Ρονάλντο και Νταλότ και την Γεωργία να απειλεί με τον Κβαρατσχέλια για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε πάντως λίγα λεπτά αργότερα.

Και αυτό γιατί ο Αντόνιο Σίλβα προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα αλλά βρήκε το πόδι του Λοτσοσβίλι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ έπειτα από παρέμβαση του VAR και τον Μικαουτάτζε να γράφει το 2-0 στο 57' από την άσπρη βούλα.

Το γκολ αυτό τόνωσε ακόμη περισσότερο την αυτοπεποίθηση των Γεωργιανών και μεγάλωσε συνάμα τον εκνευρισμό των Πορτογάλων (έντονα τα νεύρα του Ρονάλντο τη στιγμή της αλλαγής του στο 66'), με την παρέα του Κβαρατσχέλια να έχει μάλιστα ευκαιρία και για τρίτο γκολ στο 71' αλλά το σουτ Τσακβετάζε να φεύγει άουτ.

Ο Μαρτίνεθ έριξε στη μάχη και τους Ζότα και Νούνες για το τελευταίο τέταρτο όμως οι παίκτες του Σανιόλ έτρωγαν σίδερα μετά το δεύτερο γκολ τους και δεν επέτρεπαν να απειληθεί ουσιαστικά η εστία τους, με τον Νταβιτασβίλι να έχει μάλιστα ευκαιρία στο 84' και για τρίτο γκολ.

Οι Πορτογάλοι ανέβασαν ξανά στροφές με το ματς να μπαίνει στις καθυστερήσεις αλλά ο Μαμαρντασβίλι έκανε δύο ακόμη τεράστιες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Σεμέντο και Νταλότ, για να μείνει έτσι το 2-0 μέχρι το φινάλε και η Γεωργία να γράψει ιστορία πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στους "16" στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76' Κβιρκβέλια), Κάσια, Λοκοσβίλι, Ντβάλι, Τσακβετάτζε (81' Μεκβαμπισβίλι), Κοχορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια (81' Νταβιτασβίλι)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Αντόνιο Σίλβα (66' Σεμέντο), Ντανίλο, Ινάσιο, Νταλότ, Ζοάο Νέβες (75' Νούνες), Κονσεϊσάο, Παλίνια (46' Ρούμπεν Νέβες), Νέτο (75' Ζότα), Ρονάλντο (66' Γκονσάλο Ράμος), Φέλιξ

Πηγή: Sport24.gr