Ο Σάουθγκεϊτ έκανε με διαφορά τις πιο επιτυχημένες αλλαγές στην ιστορία των Euro!

Μπορεί ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να μην είχε κάνει δεύτερη αλλαγή μέχρι το 80' όμως η διπλή με Γουότκινς-Πάλμερ αποδεικνύεται η μεγαλύτερη που έγινε ποτέ σε Euro.

Η Αγγλία το έκανε ξανά. Αυτή τη φορά όμως με περιπετειώδη τρόπο, αφού το 2-1 επί της Ολλανδίας με γκολ στο 90’ της έδωσε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2024, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία.

Τα «τρία λιοντάρια» θέλουν να πάρουν ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του Γουέμπλεϊ πριν από τρία καλοκαίρια και να φέρουν το πρώτο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο… σπίτι.

Για να γίνει αυτό, όμως, η Αγγλία πρέπει να ζήσει τα πάντα. Γκολ με ψαλιδάκι του Τζουντ Μπέλιγχαμ απέναντι στην Σλοβακία που έστειλε το ματς στην παράταση, πρόκριση στους «4» στη διαδικασία με πέναλτι κόντρα στην Ελβετία και αποκορύφωμα η πρόκριση στον τελικό.

Οι «οράνιε» προηγήθηκαν με φοβερό τέρμα του Σίμονς, ο Κέιν έφερε άμεσα το ματς σε ισορροπία πριν το πρώτο εικοσάλεπτο και το ισόπαλο σκορ έδειχνε ότι ο αγώνας θα οδηγούνταν στην παράταση.

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ είχε κάνει μόλις μια αλλαγή στο δεύτερο μέρος, όμως, αυτή στο 80ο λεπτό με τους Γουότκινς-Πάλμερ αποδείχθηκε η πιο μεγάλη στην ιστορία της διοργάνωσης.

Και πώς αλλιώς θα γινόταν αφού δέκα λεπτά αργότερα ο μεσοεπιθετικός της Τσέλσι είδε τον φορ της Άστον Βίλα, που εκτέλεσε ιδανικά για το σημαντικότερο τέρμα της καριέρας του, που έφερε την Αγγλία ένα βήμα πιο κοντά στο πρώτο της Euro.