Χειρότερα δεν γίνεται: «Βατερλό» στην Αρένα για τον Απόλλωνα

Το χειρότερο ποδαρικό τόσο στην εποχή Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ όσο και στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για τη σεζόν 2021/22 πραγματοποίησε ο Απόλλωνας.

Η ΑΕΚ Αρένα εξελίχθηκε σε τόπο… μαρτυρίου για τους «κυανολεύκους», οι οποίοι ηττήθηκαν 3-1 από τη Ζίλινα, για τον β' προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, και περιήλθαν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση εν όψει του δεύτερου αγώνα, την ερχόμενη Πέμπτη στη Σλοβακία.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν σχεδόν σε κάθε ευκαιρία που δημιούργησαν ή τους προσφέρθηκε και αυτό οφείλει να προβληματίσει τον λεμεσιανό σύλλογο όσο και η αναποτελεσματικότητά του μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Ο Απόλλωνας είχε δύο τελικές στα πρώτα δύο λεπτά, ωστόσο στο 5’ βρέθηκε πίσω στο σκορ: από κάθετη ο Καπράλικ άφησε πίσω του Ουέλινγκτον και Χαμάς, γύρισε παράλληλα στον αμαρκάριστο Ντούρις κι εκείνος σε κενή εστία πέτυχε το 0-1.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Ζράντι μ’ ένα τέρμα-«ζωγραφιά» πέτυχε το 1-1 (25’), όμως η κυπριακή ομάδα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη συγκυρία και την ψυχολογική ανάταση. Τουναντίον, στο μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων ένα «τσαφ» του Ουέλινγκτον έστρωσε την μπάλα στον Μπερνάτ που από κοντινή απόσταση «εκτέλεσε» τον Γιοβάνοβιτς για το 1-2 του πρώτου μέρους.

Ίδιο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα: στο 51’ ο Καπράλικ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Χάμπο και ο Μπερνάτ αξιοποίησε με ψυχραιμία το πέναλτι για το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και το 1-3 της ομάδας του (52’).

Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν ούτε τον τρόπο ούτε το σθένος να αντιδράσουν: η πρώτη τελική τους στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άστοχη κεφαλιά του Νταμπό στο 76’ και η πιο καλή ευκαιρία στο 87’, όταν ο Πέτρας απέκρουσε διαδοχικά τόσο το εκτός περιοχής σουτ του Πίττα όσο και το εξ επαφής του Ίντζια.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΖΙΛΙΝΑ            1-3 (22.7)
Γήπεδο:
ΑΕΚ-Αρένα
Σκόρερ: 25’ Ζράντι / 5’ Ντούρις, 45+1’, 52’ πέν. Μπερνάτ
Διαιτητές: Λούκα Μπαρμπένο (Άγιος Μαρίνος) - Φραντσέσκο Λουνάρντον, Τζιαν Μάρκο Ερκολάνι (αμφότεροι Άγιος Μαρίνος) - Ραφαέλε Ντελβέκιο (Ιταλία)
Κίτρινες: Παναγιώτου, Ουέλινγκτον, Ίντζια / Φάζλαγκιτς, Μπερνάτ, Κίβιορ, Πέτρας
ΑΠΟΛΛΩΝ (4-4-2): Γιοβάνοβιτς - Παναγιώτου, Κατελάρης, Ουέλινγκτον, Χαμάς (73’ Νταμπό) - Χάμπος - Μάρκοβιτς (56’ Κολ), Ντένιτς - Ζράντι (84’ Παπουνασβίλι) - Ψύχας (46’ Ίντζια), Πίττας.
ΖΙΛΙΝΑ (4-3-3): Πέτρας - Ρουσνάκ, Μινάρικ, Κίβιορ, Ανάνγκ - Φάζλαγκιτς - Γκόνο (94' Μίσλοβιτς), Μπερνάτ (79’ Σλεμπόντνικ) - Καπράλικ (70’ Γκόλτζαν), Ντούρις (94' Σλούκα) - Τζιμπρίλ (79’ Μπιτσακτσιάν).