Συνεχίζει να ελπίζει με τερματάρα από τον Λάζαρο

Η Ανόρθωση με εκπληκτικό τέρμα του Χριστοδουλόπουλου, νίκησε με 1-0 την Γάνδη στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa Conference League. Στους πέντε βαθμούς η ομάδα της Αμμοχώστου, πρώτη η Γάνδη με 10 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο καθώς ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά αργός και δεν υπήρχαν οι ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 17ο λεπτό με τον Μπρούνο ενώ η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε στο 25ο λεπτό, με τέρμα.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας, λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή, έκανε το σουτ νικώντας τον κίπερ της Γάνδης, Μπολάτ, ο οποίος ήταν εκτός εστίας. Μετά το εκπληκτικό τέρμα της Ανόρθωσης, ο ρυθμός έγινε ελαφρώς καλύτερος.

Ωστόσο, η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε σε χρόνους καθυστερήσεων, από την ομάδα της Γάνδης. Ο Ενγκαντό έκανε το πλασέ από πολύ κοντά όμως ο Χουσμπάουερ πάνω στην γραμμή έδιωξε διατηρώντας το 1-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γάνδη που ήταν η ομάδα που έψαχνε το τέρμα, δεν πίεσε και δεν δημιούργησε τις πολλές μεγάλες ευκαιρίες προς την εστία του Τζουρ.

Από την άλλη η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπέρ της σκορ και στο τέλος πανηγύρισε μια σημαντική νίκη που την κρατά ακόμη στο κόλπο της πρόκρισης.