Τζουγκάρτεν-ΑΠΟΕΛ 3-0: Βαριά ήττα και πλέον κυνηγά το θαύμα

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ στην Tele2Arena και κόντρα στην Τζουγκάρτεν στον πρώτο αγώνα για τα Play-off του Κόνφερενς Λιγκ. Πλέον μετά και την ήττα με 3-0 οι γαλαζοκίτρινοι θα χρειαστούν ένα θαύμα για να πάρουν την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Την απευθείας κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο Κρέσπο και θα χάσει και τον επαναληπτικό.

Εκμεταλλεύτηκε την αύρα της Tele2Arena
Εκπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι της Τζουγκάρτεν στον αγωνιστικό χώρο της tele2arena με την είσοδο των δυο ομάδων. Οι φίλοι των Σουηδών ήθελαν από την αρχή να φέρουν την πίεση στον ΑΠΟΕΛ βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει όσο πιο γρήγορα στο πρώτο γκολ στην αναμέτρηση και το πέτυχαν στο 9ο λεπτό.

Γκολάρα από Edvardsen
Στον χώρο του κέντρο ο Νταουσβίλι έχασε την μπάλα και από εκεί η Τζουγκάρτεν πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα. Μόλις στο 9 ο λεπτό ο Edvardsen, έκλεψε την μπάλα από τον Νταουσβίλι, είδε την Μπέλετς εκτός εστίας και με μακρινό σουτ από το κέντρο νίκησε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ κάνοντας το 1-0.

Ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ αλλά παρέμενε ακίνδυνο
Μετά το πρώτο 15ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφερε τον αγώνα στα μέτρα του και έσπασε τον ρυθμό των Σουηδών. Κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα αλλά στο επιθετικό κομμάτι δυσκολευόταν να φτάσει στην εστία. Από την άλλη δεν κινδύνεψε για δεύτερο τέρμα αφού οι καλύτερες στιγμές για τους Σουηδούς ήρθαν στο 33ο και 35ο λεπτό με τον Eriksson αρχικά να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς και Edvardsen το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Μπέλετς.

Κλασική στις καθυστερήσεις
Στο 45+3 η Τζουγκάρτεν έφτασε μια ανάσα από το να πετύχει και δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Έρικσον μέσα από την περιοχή έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε Μπέλετς και στην επαναφορά ο Ραντέτινατς έκανε το σουτ, η μπάλα έξω.

Επέμβαση Μπέλετς…και στη συνέχεια 2-0
Στο 53ο λεπτό ο Finndell έκανε το σουτ με τον Μπέλετς να διώχνει σε κόρνερ δύσκολα την μπάλα. Στη συνέχεια ο Έκνταλ σκόραρε από πολύ κοντά με κεφαλιά για το 2-0. Υπήρξε ολιγωρία στην άμυνα των γαλαζοκιτρίνων και με εύκολο τρόπο η Τζουγκάρτεν πέτυχε το δεύτερο της τέρμα. Μετά και την επαναληπτική προβολή ο Φιντέλ που δίνει την ασιστ στον Έκνταλ, ήταν από θέση οφ-σαιντ. Και αφού δεν υπάρχει VAR το τέρμα για την Τζουγκάρτεν μέτρησε κανονικά κάνοντας το 2-0.

Και 3-0 με Βικχέιμ
Στο 65ο λεπτό η Τζουγκάρτεν πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Βικχέιμ έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με την Μπλελετς να πέφτει αλλά να μην μπορεί να σταματήσει την πορεία της μπάλας.

Τζουγκάρτεν: Zetterström, 2 Johansson, 3 Ekdal, 6 Schüller, 7 Eriksson, 8 E. Andersson, 9 Radetinac, Asoro ( Wikheim,)13 Finndell, 16 Edvardsen, 18 Hien

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Κρέσπο, Καρώ, Τσεπάκ, Εφραίμ (66’ Μπλούμ), Ντάλσιο (84’ Μάγκλιτσα), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46’ Βιγιαφάνες,) Ντογκαλά (74’ Μαρκίνιος)Ηλία (66’ Θεοδώρου)

Κίτρινες: Schüller, Andersson  / Τσεμπάκ

Κόκκινες: Schüller / Κρέσπο