Προβάδισμα πρόκρισης με Γκαρσία!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα για τα νοκ-αουτ του Κόνφερενς Λιγκ με αντίπαλο την Ντνιπρο μέσα στην Αρένα. Η ομάδα της Λάρνακας με γκολ του Γκαρσία στο 84ο λεπτό έχει το πάνω χέρι πλέον στον επαναληπτικό και θέλει να συνεχίσει να γράφει ιστορία στην Ευρώπη.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ. Με την βοήθεια του κόσμου της ήθελε από την αρχή να βάλει δύσκολα στην Ουκρανική ομάδα και τα κατάφερε χωρίς ωστόσο να βρει την ουσία που ήταν ένα γρήγορο γκολ.

Μόλις σε εφτά λεπτά αγώνα η ΑΕΚ έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με Τρισκόφσκι και είχε και ένα δοκάρι με τον Λόπες.
Μόλις στο 2ο λεπτό ο αρχηγός της ΑΕΚ με φαλτσαριστό πλασέ ανάγκασε τον Βάλεφ να διώξει εντυπωσιακά την μπάλα σε κορνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε εκ νέου το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα.

Άτυχος ο Λόπες
Στο 7ο λεπτό η ΑΕΚ βρέθηκε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ ωστόσο στάθηκε άτυχη. Αυτό γιατί το δυνατό σουτ του Λόπες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βάλεφ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την ΑΕΚ όμως να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με την Ντνιπρο να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις να βρεθεί μπροστά στην εστία του Πίριτς. Σε μια-δυο περιπτώσεις τα κατάφερε χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά στην εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του Α’ μέρους με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Με μεγάλη φάση για την ΑΕΚ άρχισε το β’ μέρος. Ο Φαράζ από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με τον Βάλεφ να του λέει εντυπωσιακό όχι διώχνοντας την μπάλα.

Πρώτη τελική για Ντνιπρο
Στο 57ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια στον στόχο για την Ντνιπρο. Ο Ντόφπνικ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το δυνατό σουτ με τον Πίριτς να μαζεύει με σχετική ευκολία την μπάλα.

Και πάλι ο Φαράζ και πάλι έξω η μπάλα
Ένα λεπτό μετά την ευκαιρία της Ντνιπρο η ΑΕΚ έχασε άλλη μια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 58ο λεπτό ο Πονς γύρισε την μπάλα στην περιοχή δυνατό σουτ του Φαράζ πάνω από την εστία.

Απείλησε με Νίκολιτς ξανά
Στο 65ο λεπτό μπήκε στον αγώνα και στο 73ο απείλησε για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία ο Νίκολιτς. Ο επιθετικός της ΑΕΚ βρέθηκε στο ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Προβάδισμα με Γκαρσία
Στο 84ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Λέδες εκτέλεσε το φουλ με τον Γκαρσία να παίρνει την κεφαλιά να στέλνει την μπάλα πρώτο στο κάθετο δοκάρι του Βάλεφ και στη συνέχεια στα δίκτυα του για το προβάδισμα της ΑΕΚ.

Κίτρινες: Γκαρσία / Χαμάτσε, Tanchyk

Κόκκινες:

ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Ροσάλες, Πονς, Λέδες (90’ Γκονζάλες), Φαράζ (90’ Εγγλέζου), Γιάκολις (87’ Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (65’ Νίκολιτς), Λόπες (87’ Κάσας)

Ντνίπρο: Walef, Svatok, Sarapii, Hamache (46’ Horbunov), William, Babenko, Rubchynskyi (58’ Tanchyk), Hutsuliak, Pikhalonok, Peglow (46’ Felipe), Dovbyk