Πακς - ΑΕΚ 3-0: Τραγωδία στην Ουγγαρία και τώρα… τρέχει!

Με μια βαριά ήττα, που απειλεί να την αφήσει πρόωρα εκτός Ευρώπης, συνδύασε η ΑΕΚ το πρώτο επίσημο παιχνίδι της στη σεζόν 2024/25 και το επίσημο ντεμπούτο του Χουάν Φεράντο στον πάγκο της.

«Μπλαζέ» επιθετικά και με σημαντικά λάθη στην άμυνα οι Λαρνακείς ηττήθηκαν στην Ουγγαρία με 3-0 από την Πακς, η οποία εν μια νυκτί μετατράπηκε σε φαβορί για να περάσει στον γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 15λεπτο, δίχως καλή φάση εκατέρωθεν, η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ: από λάθος του Γκιούρτσο η μπάλα έφτασε γρήγορα στον Χάραζτι, ο οποίος με εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αλομέροβιτς.

Η αντίδραση των «κιτρινοπράσινων» ήλθε λίγο πριν το ημίωρο, όταν από ωραία πάσα του Φαράζ το διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Ντίμερς ανακόπηκε από τον Σάπανος κι ακολούθως η μπάλα απομακρύνθηκε (29’).

Η Πακς είχε την ευκαιρία για το 2-0, όμως στο εντός περιοχής σουτ του Σάμπο έβαλε σωτήρια προβολή ο Μιλίτσεβιτς (38’). Λίγα λεπτά αργότερα ο τραυματισμός του Χαν έφερε την αντικατάστασή του από τον Τοτ (41’).

Ο νεοεισελθών πιστώθηκε την πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο (46’) και στο 61’ πέτυχε με κοντινό σουτ το 2-0, το οποίο προήλθε από λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου και άμεση μεταβίβαση της μπάλας στην  περιοχή του Αλομέροβιτς (61’).

Μετά τον Σάντος (57’) ο Φεράντο πέρασε στο παιχνίδι και τους Καμπρέρα και Ροντέν (66’), ωστόσο αντί να μειωθεί το σκορ διευρύνθηκε: από εκτέλεση κόρνερ ο Τοτ διεκδίκησε στο πρώτο δοκάρι από τον Αλομέροβιτς (σ.σ. διαμαρτυρήθηκε για φάουλ) την μπάλα, η οποία έφτασε στον Έτβες που με πλασέ την  έστειλε στα δίχτυα για το 3-0 (74’).

Στο 82’ από σέντρα του Καμπρέρα ο Ροντέν, αμαρκάριστος μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στο 90+1’ ο Σάπανος εξουδετέρωσε την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα κρατώντας το 3-0, το οποίο μετατρέπει σε… Γολγοθά για την ΑΕΚ το παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπτης (1.8) στην Αρένα…

ΠΑΚΣ - ΑΕΚ       3-0 (25.7)