Πάφος FC – ΤΣΣΚΑ 1948 4-0: Πόσα θες να μας τρελάνεις;

Επική νίκη - επική πρόκριση! Η Πάφος FC και αφού οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση επικράτησε της ΤΣΣΚΑ 1948 με 4-0 (Λουκάσεν 90+7', Ζάζα 93' (παράταση), Άντερσον 99' (παράταση), Δασκάλοβ 117') και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Εκεί που κυλούσαν τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και όλα έδειχναν πως το ευρωπαϊκό ταξίδι της Πάφου FC θα ολοκληρωνόταν με βάση και το σκορ (0-0), ο Λουκάσεν είχε διαφορετική άποψη και ήρθε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης να αλλάξει τα δεδομένα και να φέρει το παιχνίδι «τούμπα»!

Ο Ολλανδός αμυντικός με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 90+7’ με buzzer beater ουσιαστικά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά, με τον Ζάζα αρχικά να σκοράρει μετά από φοβερή ενέργεια για το 2-0 και τον Άντερσον στο 99’ να ολοκληρώνει τον θρίαμβο της ομάδας του. Το αυτογκολ του Δασκάλοβ στο 117 απλά  ήρθε για να «σφραγίσει» μια σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Η Πάφος FC μπήκε με καλή διάθεση στον αγώνα, θέλοντας να δείξει από νωρίς ποιος θα είναι το «αφεντικό» στον αγωνιστικό χώρο και το έκανε η αλήθεια για μερικά λεπτά.

Έβαλε ψηλά πίεση, έφτιαξε κάποιες καλές προϋποθέσεις, παρ’ όλα αυτά η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε από την ΤΣΣΚΑ 1948 με την κεφαλιά του Καραγκάρεν στο 37ο λεπτό να βρίσκει στο δοκάρι.

Ο ρυθμός του αγώνα ιδιαίτερα μετά το 20λεπτο έπεσε αισθητά και αυτό έγινε πολύ περισσότερο μέσα από ενέργειες των Βούλγαρων, καθώς τους βόλευε η συγκεκριμένη εξέλιξη.

Η αποβολή του Φουρτάδο στο 45+2’ έδωσε στην Παφιακή ομάδα ίσως τη θετική εξέλιξη που θα περίμενε, με το σκορ να παραμένει στο 0-0 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Με στόχο να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της μπήκε στο β’ ημίχρονο η Πάφος FC και όντως το έκανε, με τον Γκολντάρ πρώτος να προειδοποιεί και να χάνει σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά στο 51ο λεπτό και τον Ζάζα 10 λεπτά αργότερα να σημαδεύει το δοκάρι του Μαρίνοφ!

Ο Άντερσον μπήκε και αυτός στην λίστα των ποδοσφαιριστών με τις χαμένες ευκαιρίες, με το σουτ του μέσα από την περιοχή να σώζει εντυπωσιακά ο Μαρίνοφ.

Συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Παφιακή ομάδα και να πιέζει για κάποιο γκολ, με τον Μαρίνοφ και την έλλειψη μυαλού να μην τους επιτρέπει να το πετύχουν.

Το γκολ έμελλε να έρθει στο 90+7’ από τον Λουκάσεν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή από αλλεπάλληλες προσπάθειες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 1-0 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κάτω από έντονους πανηγυρισμούς!

Το ψυχολογικό μομέντουμ εκμεταλλεύτηκε άμεσα η Παφιακή ομάδα, με τον Ζάζα στο 93’ του αγώνα και αφού έκανε φοβερή ντρίμπλα πάνω στον αντίπαλο του, στη συνέχεια έστειλε την μπάλα με υποδειγματικό πλασέ στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0!

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στη νίκη ο Άντερσον, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 99΄έκανε το 3-0.

Το παιχνίδι είχε και «δώρο», με τον Δασκάλοβ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας, διαμορφώνοντας το 4-0 ως το τελικό σκορ.

Επόμενος αντίπαλος για την Παφιακή ομάδα η Κλουζ στα πλέι οφ του Conference League.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Λούκασεν, Πηλέας (Ναμ 89’), Μπρούνο (Κορέια 59’), Ντράγκομιρ, Σούνιτς (Άντερσον 46’), Πέπε (Βαλακάρι 79’), Τάνκοβιτς (Μ. Ηλία 79’), Ζάιρο, Ζάζα (Πελάτζιο 97’)

ΤΣΣΚΑ 1948: Μαρίνοφ, Φουρτάδο, Ιβάνοβ, Τσένοφ, Ραπνουίλ, Πίστσεβιτς (Μπόιτσεφ 97’), Ντασκάλοβ, Καραγκάρεν (Μπουλζόν 57’), Κιρίλοβ (Ίλιεφ 84’), Ιλιέφσκι (Οκτάβιο 71’), Τάλις (Ουμπαρμπόεφ 71’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάνκοβιτς 58’, Γκολντάρ 74’, Άντερσον 90+2’ / Ντασκάλοβ 3’, Καραγκάρεν 3’, Φουρτάδο 32’, Κιρίλοβ 45+4’, Μπουλζόν 80’, Μαρκόφ 110’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Φουρτάδο 45+2’ (2η κίτρινη)

ΣΚΟΡΕΡ: Λουκάσεν 90+7’, Ζάζα 93’ (παράταση), Άντερσον 99’ (παράταση)