Κρίμα: Ψυχρολουσία στο 90+2’ για την Ομόνοια

Η PSV έφυγε νικήτρια από το ΓΣΠ με 1-2 κόντρα στην Ομόνοια για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκαν οι πράσινοι με γκολάρα του Γκόμεθ στο 29', το γύρισαν οι Ολλανδοί με δύο γκολ του Μάλεν στο 40' και στο 90+2'.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και μετά το 5λεπτο οι πράσινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από τα άκρα οι παίκτες του Μπεργκ επιχειρούσαν να γίνουν επικίνδυνοι και απείλησαν με την κεφαλιά του Ντούρις στο 8’.

Η Ομόνοια έδειχνε διάθεση επιθετικά, πίεζε με αρκετούς παίκτες ψηλά και αυτό έφερε αποτέλεσμα, καθώς η Αϊντχόφεν πέραν από ένα σουτ του Μαντουέκε στο 15’ δεν έφτιαξε κάποια άλλη καλή ευκαιρία.

Το παιχνίδι με το πέρασμα του χρόνου ήταν μοιρασμένο, βλέπαμε δυνατές μονομαχίες και ημιτελείς προσπάθειες μεσοεπιθετικά.

Το ρολόι σημάδεψε το 29ο λεπτό και στο ΓΣΠ σημειώθηκε μια απίστευτη γκολάρα από τον Γκόμεθ. Ο αρχηγός της Ομόνοιας πίσω από το κέντρο έπιασε στον ύπνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα του και έκανε το 1-0. Σπάνιας ομορφιάς τέρμα, υπογραμμένο από την έμπνευση του Ζόρντι.

Οι Ολλανδοί από εκείνο το σημείο και μετά αντέδρασαν, ανέβασαν ρυθμό και οι εσωτερικές αλλαγές του Schmidt έφεραν αποτέλεσμα. Σε αυτό το επίπεδο δεν χρειάζεται να φτιάξεις πολλές φάσεις, αλλά να εκμεταλλευτείς αυτές που θα βρεις.

Έτσι έκανε η PSV καθώς στο 40’ και χωρίς να στείλει προειδοποιητικά μηνύματα με άλλες ευκαιρίες προηγουμένως, ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μαντουέκε σέρβιρε και ο Malen από κοντά του είπε «ευχαριστώ», νικώντας τον Φαμπιάνο.

Πλέον οι δύο ομάδες είχαν μπει στον ίδιο παρονομαστή, η κεφαλιά του Ντούρις έφυγε έξω στο 44’ και το 1-1 ήταν αυτό που σφράγιζε τις προσπάθειες τόσο της Ομόνοιας τόσο και της Αϊντχόφεν στο πρώτο ημίχρονο.

Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο το τριφύλλι ξεκίνησε δυνατά, κρατούσε τον ρυθμό στα δικά του χέρια και ήταν μπροστά με 1-0 χάρης σε μια ατομική έμπνευση του Γκόμεθ. Ήταν κομβικής σημασίας τα τελευταία λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, όμως οι Ολλανδοί βρήκαν τον τρόπο και συνδέθηκαν με το πλεκτό του Φαμπιάνο χωρίς να εντυπωσιάσουν.

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς αλλαγές για τους δύο μονομάχους, με τον Ντούρις στο 48’ να χάνει σπουδαία φάση με τον Ντούρις. Ο τερματοφύλακας Mvogo έδωσε λάθος πάσα στον Ντούρις, ο Σλοβάκος πλάσαρε λίγο πιο έξω από τη μικρή περιοχή των Ολλανδών όμως η μπάλα έφυγε έξω. Μεγάλη φάση για τους πράσινους που άγγιξαν το 2-1.

Τα λεπτά που κυλούσαν στην επανάληψη έβγαζαν προς τα έξω μια εναλλασσόμενη κατοχή, ένα ισορροπημένο παιχνίδι και το ισόπαλο σκορ παρέμενε. Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν προσεκτικές, απέφευγαν τις περιττές κινήσεις και έτσι δεν είχαμε κάποιες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στα μισά περίπου και λίγο περισσότερο της επανάληψης οι Ολλανδοί ανέβασαν ρυθμό, κάτι που έπραξαν στο ίδιο χρονικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Γκέτσε και Τέζε έψαχναν διαδρόμους προς το τέρμα του Φαμπιάνο και οι πράσινοι ήταν συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 71’ η PSV βρήκε την 1η της κλασική φάση στο Β’ μέρος με τον Ihattaren να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Λούφτνερ και να φεύγει σε κόρνερ.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι γυρόφερναν τη μπάλα έξω από την περιοχή των παικτών του Μπεργκ αλλά η Κυπριακή ομάδα ήταν συγκεντρωμένοι στο 100%.

Οι πρώτες αλλαγές στο ματς ήρθαν στο 80’ και ήταν για την Ομόνοια. Πέρασαν εκτός οι Παπουλής και Ντούρις, οι Ασάντε και Κακουλλής πέρασαν στο γήπεδο.

Στο 81’ ο Κύπριος νεοεισελθών επιθετικός πήγε να γίνει επικίνδυνος όμως ο Boscagli τον πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.

Η κλεψύδρα άδειαζε, το 1-1 παρέμενε και στο 84’ ο Φαμπιάνο χρειάστηκε να πει «όχι» με εξαιρετικό τρόπο στο πλασέ του Malen. Έτσι ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα για τους πράσινους.

Όλα ήταν ρευστά και ανοιχτά, είχαμε μπει σε χρόνους καθυστερήσεων και η κούραση των δύο ομάδων έπαιζε τον δικό της ρόλο.

Στη τελευταία φάση του αγώνα όμως ο Μάλεν (στο 90+2’) σκόραρε για τους Ολλανδούς. Οι της Ομόνοιας φώναζαν για να γίνει η αλλαγή αφού η μπάλα βγήκε εκτός, δεν έγινε κάτι τέτοιο και ήρθε το 1-2 στην επόμενη φάση αφού οι της PSV έπαιξαν γρήγορα.

Με αυτά και αυτά, και πραγματικά ήταν κρίμα, η Ομόνοια έχασε από τα χέρια της τον ένα βαθμό και οι Ολλανδοί ανέλπιστα έφυγαν με το διπλό από το ΓΣΠ. Δεν είχε χρόνο να αντιδράσει το τριφύλλι καθώς το νικητήριο γκολ του Μάλεν ήρθε κυριολεκτικά στο τέλος.

Οι πράσινοι έμειναν στον 1 βαθμό, πήγαν στους 3 οι της Αϊντχόφεν. Την επόμενη αγωνιστική η Ομόνοια θα φιλοξενήσει τη Γρανάδα, όπου σήμερα έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Γκόμεθ, Παπουλής (80΄Ασαντέ), Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ, Ντούρις (80΄Κακουλής)

PSV: Mvogo, Hendrix, Teze, Boscagli, Max, Götze, Sangaré, Thomas, Ihattaren, Madueke (83΄Fein) Malen