Ανώτερη η Γρανάδα, άδικος ο διαιτητής

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου, αλλά και στις αποφάσεις του διαιτητή η Ομόνοια που ηττήθηκε από τη Γρανάδα στο ΓΣΠ με 2-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Ερέρα και Σουάρεθ τα τέρματα των Ισπανών. Εξάντλησε την αυστηρότητα του ο διαιτητής στην κόκκινη του Ντούρις, καθαρό φάουλ στον Τζιωνή, στο ξεκίνημα της φάσης για το 2-0, σοβαρή υποψία για πέναλτι στον Μποτεάκ.

Στην κορυφή του ομίλου η Γρανάδα με 7 βαθμούς και ακολουθεί ο ΠΑΟΚ με 5 που κέρδισε με σπουδαία ανατροπή την Αϊντχόφεν με 4-1. Στην 3η θέση η Ολλανδική ομάδα με 3 βαθμούς και στην τελευταία η Ομόνοια με 1.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μονόλογος για τη Γρανάδα ήταν το 1ο ημίχρονο στο ΓΣΠ. Η ισπανική ομάδα έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε, έχασε ευκαιρίες για περαιτέρω τέρματα και γενικότερα είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η Ομόνοια σαφώς επηρεασμένη από το ξεκίνημα του αγώνα και το γκολ που δέχθηκε μόλις στο 4ο λεπτό από τον Ερέρα (το πιο γρήγορο επί Μπεργκ), δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις οι ποδοσφαιριστές της να παρακολουθούν… αμήχανα. Οι πράσινοι έχασαν όλες τις γραμμές, με βασικότερη εκείνη του κέντρου, όπου οι Ισπανοί τον… κατέκτησαν και έκαναν με χαρακτηριστική ευκολία το παιχνίδι τους. Το σκορ διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα λόγω Φαμπιάνο, ενώ αρνητική εξέλιξη έπαιξε και η κόκκινη του Ντούρις στο 41’, με αυστηρότατη δεύτερη κίτρινη. Δεν αρκούσε αυτό, ο Μποτεάκ σπρώχτηκε εντός περιοχής από τον κιτρινισμένο Νέβα, αλλά ο Κροάτης και ο βοηθός του, δεν... έβλεπαν.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κάπως και φάσεις δεν υπήρχαν μέχρι το τέρμα της Γρανάδα. Η Ισπανική ομάδα σκόραρε στο 63ο λεπτό με τον Σουάρεθ, ο οποίος κέρδισε την κόντρα από τον Φαμπιάνο. Το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού στο ξεκίνημα της φάσης υπήρξε ξεκάθαρο φάουλ – επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Τζιωνή.

Το 2ο τέρμα της Γρανάδα έριξε και τους τίτλους του παιχνιδιού, αφού το 0-2 και το αριθμητικό μειονέκτημα της Ομόνοιας, δεν επέτρεπαν στους πράσινους να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Βέβαια, το προσπάθησαν και στο 74’ ο Τιάγκο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έχασε καλή ευκαιρία για να μειώσει, ωστόσο το καλό του σουτ αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα. Στο 79’ ο Βραζιλιάνος έχασε ακόμη μια ευκαιρία, σπουδαία αυτή τη φορά, όμως, η κοντινή προβολή του, υποχρέωσε τον Σίλβα σε σπουδαία απόκρουση.