Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση η Ομόνοια

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί στα Play-off του Γιουρόπα Λιγκ έκανε σήμερα η Ομόνοια κόντρα στην Φλόραν Ταλίν στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μπέργκ με γκολ του Τζιωνή κέρδισε με 1-0 την ομάδα της Εσθονίας και πάει πλέον στην έδρα της με σκοπό και στόχο την πρόκριση στα play-off.

Με 12 τελικές προσπάθειες και 8 στον στόχο έναντι 5 και μια στον στόχο ολοκληρώθηκε ο αγώνας με την Ομόνοια να μπορούσε από σήμερα να κλειδώσει την πρόκριση αν ήταν πιο εύστοχη. Μια φορά χρειάστηκε ο Φαμπιάνο και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο πραγματοποιώντας την επέμβαση του αγώνα όπως εξελίχθηκε.

Μετά το 75ο λεπτό φάνηκε επίσης η διαφορά ετοιμότητας των δυο ομάδων με την Φλόρα να παίρνει την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική για την εστία του Φαμπιάνο. Ήρθε στο ΓΣΠ με διψήφιο αριθμών αγώνων στα πόδια της με την Ομόνοια να έχει μόλις 4 με το σημερινό.

Την ερχόμενη Τρίτη στην Εσθονία ο επαναληπτικός.

Από την αρχή το ζητούμενο
Δυνατά και να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων μπήκε η Ομόνοια στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ. Οι πράσινοι του Μπέργκ ήθελαν από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και όχι μόνο το πέτυχαν αλλά έφτασαν και στο ζητούμενου όπου ήταν το γκολ. Στο 12ο λεπτό ο Λοιζου από την δεξιά πλευρά βρήκε στην αριστερή τον Λέστιακς ο οποίος με μιας βρήκε τον Τζιωνή στην μικρή περιοχή με τον νεαρό άσο της ομάδας από πολύ κοντά να πετυχαίνει το πρώτο επίσημο πράσινο γκολ στην φετινή χρονιά.

Κοντά και σε δεύτερο
Η Ομόνοια μετά το γκολ που πέτυχε κυκλοφορούσε με ευκολία την μπάλα μπροστά στην αντίπαλη εστία έφτιαξε καλές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ ωστόσο την απευθείας εκτέλεση φαουλ του Τσέποβιτς στο 19ο λεπτό και την κεφαλιά του Λοιζου στο 35ο λεπτό έδιωξε ο Ινγκινερ σε κόρνερ. Ανάμεσα στους στο 25ο λεπτό ένα σουτ του Τζιωνή πέρασε λίγο έξω η μπάλα. Στο 40ο λεπτό ένα δυνατό σουτ του Λοιζου από το ύψος της περιοχής η τερματοφύλακας της Φλόρα έδιωξε την μπάλα δύσκολα.

Είχε Φαμπιάνο… στην πρώτη
Προς στο τέλος του πρώτου μέρους η Ομόνοια πήγε να χάσει τον έλεγχο του αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στην Φλόρα να γίνει απειλητική προς την εστία του Φαμπιάνο. Ο οποίος στο 40ο λεπτό σε διπλή ευκαιρία της ομάδας της Εσθονίας ο Σάπινεν από πολύ κοντά έκανε το πλασέ με τον Βραζιλιάνο κιπερ να λέει εντυπωσιακό όχι κρατώντας το μηδέν για την Ομόνοια στο πρώτο μέρος.

ΜΕ Μιξ και Λοιζου
Στο 50 λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος για την Ομόνοια. Ο Μιξ πήρε την μπάλα είδε χώρο έκανε το σουτ η μπάλα απευθείας στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η εντυπωσιακή ενέργεια από τον Λοιζου ο οποίος μπήκε στην περιοχή κέρδισε την μπάλα έκανε το σουτ ωστόσο και αυτή κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν (46’ Παναγιώτου), Λανγκ, Λέζιακς, Ντίσκερουντ, Ζόρντι, Λοϊζου (64’ Παπουλής), Μποτεάκ, Τζιωνής (80’ Κίκο), Τσέποβιτς (80’ Κακουλής)

Φλόρα Ταλίν: Ίγκονεν, Λούκα (80’ Κάλαστε), Κουσκ, Πούργκ, Λιάντερ, Οτζάμα, Μίλερ, Βασίλιεφ, Σόμετς (62’ Πούμ), Ζένιοφ (75’ Αλίκου), Σάπινεν.

Κίτρινες:  / Κουσκ