Στο δεύτερο μέρος, κατέρρευσε...

Πρεμιέρα απογοήτευσης στην Ευρώπη. Μια Ανόρθωση ακίνδυνη επιθετικά, που κατέρρευσε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε απόψε βαριά ήττα με 3-0 από τη Ραπίντ στη Βιέννη, στην πρώτη τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Σκόραραν για τους νικητές οι Κάρα 35’, Φούντας 64’ και Γκρουλ 83’ ενώ στο 62’ ο Λόρια απέκρουσε πέναλτι του Κνάσμιουλερ. Αναγκαστική η αλλαγή του Τζουρ λόγω τραυματισμού.

Δείτε το live: Ραπίντ - Ανόρθωση 3-0

Η «Κυρία» προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο 1’ σε στατική φάση αλλά η κεφαλιά του Αραγιούρι έφυγε άουτ, όμως συνέχισε για ένα δεκάλεπτο να βλέπει την αντίπαλό της στα ίσα. Ακολούθως οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα και να κυκλοφορούν την μπάλα, προσπαθώντας να φτιάξουν φάσεις, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Φούντα που έφυγε άουτ (8’), οι μπαλιές και οι ενέργειές τους ανακόπηκαν, ιδιαίτερα από τον Αραγιούρι.

Όσο ο χρόνος περνούσε, οι Αυστριακοί έψαχναν περισσότερο το γκολ. Αφού προειδοποίησε ο Φούντας (32’) με σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (άγγιξε ο Τζουρ), στο 35’ με κεφαλιά του Κάρα, μετά από κόρνερ και αδράνεια των κυανόλευκων αμυνομένων, σημειώθηκε το 1-0, που έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους. Ο Τζουρ με τις αποκρούσεις του δεν τους επέτρεψε να ξαναδούν δίχτυα μέχρι την ανάπαυλα.

Ήταν φανερό πως η ομάδα της Αμμοχώστου χρειαζόταν επιθετική αφύπνιση, με τον Κετσπάγια να προχωρά σε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, που έφεραν κάποιες προωθήσεις, όμως η υπεροχή της Ραπίντ συνεχίστηκε. Το ίδιο και οι αλλαγές από πλευράς Ανόρθωσης, μίας εκ των οποίων αναγκαστική λόγω τραυματισμού του Τζουρ. Ο Λάρια που τον αντικατέστησε, έπιασε πέναλτι (αμφισβητούμενο σε βάρος του Αμπαρτνζουμιάν) στο 62’ σε εκτέλεση του Κνάσμιουλερ. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο κίπερ της «Κυρίας» αιφνιδιάστηκε από το μακρινό σουτ του Φούντα για να σημειωθεί το 2-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν όμως ο Λόρια τους σταμάτησε, την ίδια ώρα που οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να απειλήσουν οργανωμένα την εστία των Αυστριακών. Μια φάση με τον Πόποβιτς, άλλη μια με τον Λάφερτι που δεν πρόλαβε, δεν ήταν αρκετές. Μεσοεπιθετικά η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στο παιχνίδι. Οι δε Αυστριακοί με υπομονή περίμεναν του κενούς χώρους, με τον Γκρουλ στο 83’ να αδειάζει τον Αντωνιάδη και με σουτ πλάγια στην περιοχή να σημειώνει το 3-0. Στον επίλογο μιας κακής βραδιάς για την κυπελλούχο Κύπρου.

ΣΚΟΡΕΡ: 35’ Κάρα, 64’ Φούντας, 83’ Γκρουλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σικ, Σούλσμπαγκερ - Αραγιούρι, Κορρέα, Αντωνιάδης

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΡΑΠΙΝΤ: Στρένμπιγκερ, Σικ, Γκρέιμλ, Χόφμαν, Ούλμαν, Αράσε, Κνάσμιουλερ (71’ Σούστερ), Γκράοβατς, Γκρουλ (87’ Σούλσμπαγκερ), Κάρα, Φούντας (78’ Στρουντς).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τζουρ (59’ Λόρια), Κορρέα (59’ Αμπαρντζουμιάν), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Ιωάννου (46’ Πόποβιτς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Καλτσάς (46’ Ντέλετιτς), Χριστοδουλόπουλος (72’ Χριστοφή), Λάφερτι.

Διαιτητής: Μαουρίτσιο Μαριάνι (Ιταλία)

Βοηθοί: Αλμπέρτο Τεγκόνι, Μάρκο Μπρέσμες

Τέταρτος: Νταβίντε Γκερσίνι