Ανατροπή για Άρσεναλ, άλωσε το Μιλάνο η Άιντραχτ, τεράστια πρόκριση για Σλάβια (vids)

Ανατροπή στην παράταση για την Μπενφίκα, που κέρδισε με 3-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-0 η κανονική διάρκεια, όσο είχαν χάσει η Πορτογάλοι στην Κροατία) και πέρασε στα προημιτελικά.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ζίβκοβιτς να αστοχεί από κοντά στο 23’, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Και στο 42’ ο Πίτσι έστρωσε στον Ράφα Σίλβα, που έπιασε δυνατό σουτ και είδε τον Λιβάκοβιτς να πετάγεται και να του λέει όχι.

Στο 51’ ο Βλαχοδήμος είπε όχι σε σουτ του Όλμο, ενώ στο 43’ ήτα η σειρά του Λιβάκοβιτς να σταματήσει τον Γριμάλδο και στο 59’ και πάλι ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ του Γκόιακ από τα 30 μέτρα. Και τελικό στο 71ο λεπτό, ο Φέρο έκανε το γέμισμα, ο Πίτσι με το κεφάλι έστρωσε έξω στον Ζόνας, που με όμορφο σουτ, έκανε το 1-0. Στο 77’ ο Σίλβα έκανε επική κούρσα από αριστερά και  σέντραρε αλλά ο Ραχμάνι πρόλαβε προ του Ζόνας, ο οποίος στο 79’ έκανε το σουτ και ο Λιβάκοβιτς έσωσε.

Οι «Αετοί της Λισαβόνας» πίεσαν στη επανάληψη και στο 94’ ο Φέρο με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 96’ ο Γκόιακ από κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία ενώ στο 104’ οι Κροάτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στοϊάνοβιτς με 2η κίτρινη. Και στο 105’ ο Γριμάλδο με απίστευτο σουτ από μακριά, έκανε το 3-0.

Στο 111’ ο Ατιεμουέν έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής ενώ στο 118’ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Πίτσι.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ζοάο Φιλίπε (62’ Φέλιξ), Ράφα Σίλβα, Φέρο, Αλμέιδα, Φέισα, Ντίας, Γκαμπριελ, Πίτσι (119’ Ζέντσον Φερνάντες), Ζίβκοβιτς (46’ Ζόνας), Ριμπέιρο (46’ Γριμάλδο)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Όλμο, Ραχμάνι, Γκόιακ (97’ Ατιεμουέν), Πέτκοβιτς (86’ Γκαβράνοβιτς), Τέοφιλ Κατρίν, Μόρο, Στοϊάνοβιτς, Ντιλαβέρ, Καντζιόρ (75’ Σίτουμ), Όρσιτς (109’ Πέριτς).

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 4-3 παρ. (2-2)

Γήπεδο: Sinobo Stadium

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς των τελευταίων ετών, η Σλάβια Πράγας κέρδισε με 4-3 στην παράταση τη Σεβίλλη και την πέταξε εκτός συνέχειας (2-2 το πρώτο ματς). Τρία γκολ στην παράταση με τους Τσέχους μάλιστα να έχουν βρεθεί πίσω στο σκορ και να το γυρίζουν με buzzerbeaterστο 120’.

Στο 8ο λεπτό ο Κολάρ έδιωξε δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Πρόουμς, ενώ στο 15’ ο Στοχ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σκόντα πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και ο Νγκαντέ με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο Κολάρ έσωσε μετά από σουτ του Μπανέγα, ενώ στο 27’ πρόλαβε σωτήρια και τον Πρόουμς. Στο 30’ η Σεβίλλη είχε δοκάρι σε σουτ του Πρόουμς, ενώ στο 43’ ο Ολλανδός κέρδισε πέναλτι από τον Κολάρ και ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Ωστόσο με την έναρξη του β’ μέρους, η Σλάβια κέρδισε πέναλτι στο 46’ σε ανατροπή του Μπορίλ από τον Νάβας και ο Σούτσεκ έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στο 54’ ωστόσο ήρθε το γκολ της βραδιάς. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Μουνιρ που με απίστευτο βολέ έξω από την περιοχή, έγραψε το 2-2. Στο 85’ ο Κολάρ έσωσε δύσκολα μετά από κοντινή κεφαλιά του Μπεν Γεντέρ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Σεβίλλη πίεσε στην παράταση και  στο 98’ ο Πρόουμς σέντραρε από δεξιά και ο Βάσκες με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 2-3. Η Σλάβια δεν το έβαλε κάτω και στο 102’ μετά από φοβερό συνδυασμό, ο Φαν Μπούρεν με διαγώνιο σουτ από δεξιά, έγραψε το 3-3.

Στο 109’ ο Βάτσλικ είπε όχι σε κεφαλιά ψαράκι του Σούτσεκ και στο 120’ μετά από εκτέλεση φάουλ της Σλάβια και φάση διαρκείας, ο Ολαϊνκά γύρισε για τον Ζμαρλ που έκανε το σουτ και η μπάλα κόπηκε από τον Ρογκ, αλλά στην επαναφορά οι Τραορέ, Φαν Μπουρε και Κίερ πήγαν στην μπάλα που με  κάποιο τρόπο κατέληξε στα δίχτυα ρου Βάτσλικ για το 4-3. Ένα λεπτό μετά ο Ολαϊνκά έφυγε μόνος με τον Βάτσλικ αλλά ο κίπερ της Σεβίλλης τον νίκησε.

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Νγκαντέ, Κούντελα, Στοχ (92’ Φαν Μπούρεν), Μπορίλ, Σκόντα (76’ Ολαϊνκά), Ντέλι, Σούτσεκ, Τραορέ, Μάσοπουστ (90+2’ Ζμραλ), Κραλ (107’ Φρίντριχ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Γκόμεθ, Κίερ, Καρίζο, Νάβας, Σαράμπια (80’ Aντρέ Σίλβα), Μέσα (74’ Γκοναλόν), Μπανέγα, Πρόουμς, Μουνίρ (90’ Βάσκες), Μπεν Γεντέρ (104’ Ρογκ)

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΡΕΝ: 3-0 (1-3)

Γήπεδο: Emirates

Επική ανατροπή για την Άρσεναλ, που κέρδισε με 3-0 τη Ρεν, γύρισε το 3-1 του πρώτου αγώνα και πέρασε στους «8» του Europa League.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ράμσεϊ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0. Και μάλιστα στο 15’, ο Ομπαμεγιάνγκ άλλαξε στα αριστερά με τον Ράμσεϊ, σέντραρε και ο Μάιτλαντ Νάιλς με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 35’ ο Οζίλ έβγαλε για τον Ομπαμεγιάνγκ, που έπιασε φοβερό γυριστό αλλά αστόχησε, ενώ στο 39’ ο Κούμπεκ είπε όχι σε σουτ του Ράμσεϊ.

Στο 47ο λεπτό ο Τσεχ έσωσε την Άρσεναλ μετά από σουτ του Μεξέρ, ενώ στο 49’ ο Λακαζέτ αστόχησε από κοντά. Η Ρεν άγγιξε το γκολ στο 66’ καθώς είχε δοκάρι σε όμορφο σουτ του Μπενσεμπαϊνί, αλλά στο 72’ η Άρσεναλ άλλαξε όμορφα, ο Κολάσινατς σέντραρε συρτά από αριστερά και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά πλάσαρε για το 3-0.

Στο 83’ ο Ομπαμεγιάνγκ άγγιξε το χατ τρικ καθώς αστόχησε από κοντά και στο επόμενο λεπτό ο Γκαμπονέζος δε βρήκε για λίγο μετά από σέντρα του Ράμσεϊ. Στο 90+1' ο Ουνού κόπηκε με οριακό οφσάιντ και  στο 90+2' το σουτ του Νιάνγκ σταμάτησε σε σώματα.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κοσιελνί, Κολάσινατς, Μουστάφι, Μονρεάλ, Τζάκα, Οζίλ (69΄Μχιταριάν), Ράμσεϊ (87’ Τορέιρα), Μάιτλαντ Νάιλς, Λακαζέτ (69’ Ιβόμπι), Ομπαμεγιάνγκ

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Ντα Σίλβα, Αντρέ (79’ Λεά Σιλικί), Μπενσεμπαϊνί, Μεξέρ, Σαρ, Γκρενιέ (70’ Ουνού), Νιάνγκ, Μπουριζό, Τραορέ, Μπεν Αρφά.

ΙΝΤΕΡ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 0-1, (0-0)

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρέθηκε στο Μιλάνο μαζί με 14.000 οπαδούς της παίρνοντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση από την Ίντερ με 0-1. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και πάρα το ότι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς, τους έφτασε ένα υπέροχο γκολ του ασταμάτητου Λουκά Γιόβοτς για να ''αλλώσουν'' το «Σαν Σίρο». Από την άλλη, η αποδεκατισμένη από τους τραυματισμούς ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν τραγική και σε πολλές περιπτώσεις ο τρόπος που εκδήλωνε επίθεση θύμιζε ομάδα ''αλάνας''. Μάλιστα λόγω το απουσιών, οι «νερατζούρι» έφτασαν να παίζουν με τον 16χρονο Σεμπαστιάνο Εσπόζιτο.

Μόλις στο 3' η Άιντραχτ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, αρχικά με διαγώνιο σουτ του Κόστιτς που απέκρουσε δύσκολα ο Χαντάνοβιτς ενώ στην επαναφορά με προβολή του Αλέρ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σλοβένου κίπερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιόβιτς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ντε Φράι και βγήκε τετ-α-τετ με τον Χαντάνοβιτς τον οποίο και νίκησε με υπέροχη λόμπα που πρώτα βρήκε στο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 27' ο Ντα Κόστα γύρισε προς την περιοχή των «νερατζούρι», με τον Αλέρ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας πετυχαίνοντας με προβολή τέρμα το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον σκόρερ. Στο 38' η Άιντραχτ έχασε νέα τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Χαντάνοβιτς να σώζει την Ίντερ καθώς αρχικά σταμάτησε τον Γκατσίνοβιτς, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, και στην συνέχεια πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Αλέρ.

Η Άιντραχτ είχε πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους στο 54', με τον Αλέρ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση και τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει. Δύο λεπτά αργότερα ο Πολιτάνο έπιασε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή των Γερμανών αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 66' ο Πολιτάνο επιχείρησε και πάλι να σκοράρει με σουτ από την περιοχή αλλά ο Τραπ μπλόκαρε.

Με την συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Καντρέβα προσπάθησε να νικήσει από μακριά τον Τραπ, που ήταν εκτός θέσης, αλλά ο Γερμανός κίπερ πρόλαβε και μπλόκαρε. Στο 71' ο Σκρίνιαρ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή της Άιντραχτ, με τον Χασέμπε να βάζει την κόντρα και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Άιντραχτ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χαντάνοβιτς να σταματά εξ επαφής κεφαλιά του Γιόβιτς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ'αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Σέντρικ (Ρανόκια 62'), Καντρέβα, Βεσίνο, Μπόρζα Βαλέρο (Εσπόζιτο 73'), Πολιτάνο (Μερόλα 80'), Κεϊτά Μπαλντέ, Πέρισιτς

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, ΕνΝτικά, Γκατσίνοβιτς (Ντε Γκούζμαν 59'), Ρόντε (Πασιένσια 89'), Βίλεμς, Κόστιτς, Αλέρ, Γιόβιτς\

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΖΕΝΙΤ: 2-1, (3-1)

Γήπεδο: Estadio de la Cerámica

Η Βιγιαρεάλ παραμείνει απτόητη παρά την θέση που έχει στο Ισπανικό πρωτάθλημα (βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού) και συνεχίζει σταθερά προς το τρόπαιο παίζοντας υπέροχο ποδόσφαιρο. Το «κίτρινο υποβρύχιο» με ''προίκα'' το 1-3 στην έδρα της Ζενίτ, φιλοξένησε τους Ρώσους και πήρε άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά με 2-1. Η ομάδα του Χάβι Γκαγιέχα ήταν απλά ανώτερη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να έχουν πάρει από νωρίς προβάδισμα αλλά τους το στέρησε σε δύο περιπτώσεις η αστοχία του Αζμούν.

Η Ζενίτ ξεκίνησε το παιχνίδι με τεράστια ευκαιρία στο 11' με τον Αζμούν να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Φερνάντεθ αλλά η λόμπα που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιρανός είχε κι άλλη ευκαιρία και πάλι σε τετ-α-τετ με τον Φερνάντεθ αλλά αυτή τη φορά ο κίπερ του «κίτρινου υποβρύχιου» τον σταμάτησε με ωραία έξοδο. Στο 29' η Βιγιαρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μπάκα να προωθεί τον Ζεράρ Μορένο που μετά από απίθανη ενέργεια, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχή των Ρώσων, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ για το 1-0 που τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Βιγιαρεάλ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Ζεράρ Μορένο να βγάζει υπέροχη σέντρα και τον Μπάκα με κεφαλιά από κοντά να κάνει το 2-0. Στο 57' ο Μπάκα είχε κι άλλη ευκαιρία αλλά το σουτ που επιχείρησε, μπλόκαρε ο Λούνεφ. Στο 64' το παιχνίδι στράβωσε ακόμα περισσότερο για την Ζενίτ καθώς ο Λούνεφ αποχώρησε τραυματίας και την θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κερζάκοφ. Το μόνο που κατάφερε η Ζενίτ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 90' με δυνατό σουτ του Ιβάνοβιτς μέσα από την περιοχή.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Φερνάντες, Μάριο Γκασπάρ, Άλβαρο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάιμε Κόστα, Φούνες Μόρι (Γιάμπριχ 77'), Ιμπόρα (Καθόρλα 70'), Κάσερες (Μορλάνες 45'), Φορνάλς, Ζεράρ Μορένο, Μπάκα

ΖΕΝΙΤ: Λούνεφ (Κερζάκοφ 64'), Σμολνίκοφ, Ιβάνοβιτς, Μαμάνα, Ρακίτσκι, Ερνάνι, Μπάριος (Κρανεβίτερ 45'), Οζντόεφ, Σάτοφ, Αζμούν (Μακ 70'), Ντριούσι