Τριάρα μέσα στο καμίνι της και... έραψε κοστούμι για το Γιουρόπα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ με 2η νίκη επί της Ντνίπρο, αυτή την φορά με 3-0, προκρίθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τρίτη φορά στην ιστορία της. Τα γκολ οι Γκιούρτσο, Λόπες και Εγγλέζου.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι Λαρνακείς είδαν τους Ουκρανούς να ξεκινούν την αναμέτρηση έχοντας διάθεση να πιέσουν ψηλά, ωστόσο το διαχειρίστηκαν καλά και βλέπαμε μια ισορροπημένη αναμέτρηση. Κάποια μακρινά σουτ έφυγαν έξω, όμως ο Γκιούρτσο στο 21' δεν αστόχησε και έκανε το 1-0. Έτσι οι κιτρινοπράσινοι αυτόματα είχαν πάρει ένα γερό προβάδισμα.

Η Ντνίπρο πήγε να αντιδράσει, έβγαλε φάσεις όμως ο Πίριτς ήταν σταθερός και όπου χρειάστηκε κρατούσε το μηδέν στην άμυνα. Έτσι εκεί που όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έβρισκε τις δύο ομάδες στο 1-0, ήρθε ο Λόπες και στο 45' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ.

Πλέον τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους και στο Β' μέρος ο Κυπριακός σύλλογος καλέστηκε να κάνει μια διαχείριση του προβαδίσματος του. Και το έκανε ιδανικά. Σίγουρα θα έβγαζαν (και έβγαλαν) κάποιες φάσεις οι Ουκρανοί, ωστόσο πάλι ο Πίριτς και η ευρύτερη ανασταλτική λειτουργία κατόρθωσαν να μην τους επιτρέψουν να σκοράρουν.

Όταν το ρολόι σημάδεψε το 78ο λεπτό, και αφού ο Όλτρα προ λίγου έκανε τριπλή κίνηση από τον πάγκο, ο Εγγλέζου με ένα τρομερό βολέ νίκησε τον Μαξ για το 3-0. Όλα αυτά, εν μέσω ξέφρενων πανηγυριών για την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι Λαρνακείς μέσα στο καμίνι τους έραψαν κοστούμι ομίλων του Γιουρόπα. Επίσης χάρισαν βαθμούς στην Κύπρο και ετοιμάζονται να προσθέσουν ένα καλό ποσό εκατομμυρίων στα ταμεία τους.

Πέρα για πέρα δίκαιη η πρόκριση της ΑΕΚ και όλοι στον σύλλογο το πανηγύρισαν έξαλλα με το σφύριγμα της λήξης.