ΑΖ-Απόλλων: Την είδε στα μάτια αλλά λύγισε στο φινάλε!

Ο Απόλλωνας πάλεψε στο AFAS stadium κόντρα στην Άλκμααρ όμως γνώρισε την ήττα με 3-2 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ. Οι γαλάζιοι έμειναν στον ένα βαθμό ενώ οι Ολλανδοί έφτασαν τους 9 στον όμιλο.

Από τύχη μπροστά στο σκορ
Ισοζυγισμένα άρχισε τον αγώνα στην Ολλανδία ο Απόλλωνας. Η ομάδα του Καταλά δεν κινδύνεψε αλλά ούτε απείλησε την αντίπαλη εστία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια φάση η οποία δεν προδίκαζε κάτι τέτοιο. Αφού η ΑΖ βρήκε την πρώτη της ευκαιρία στο 12ο λεπτό με τον Όντγκαρντ, ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 16ο λεπτό έκανε το 1-0 με δόση τύχης. Πήρε την μπάλα από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Απόλλωνα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς για το 1-0.

Άμεση απάντηση με Γιόστεν
Στο 19ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας έφερε το σκορ στα ίσα. Η ομάδα του Καταλά αναπτύχθηκε σωστά έγινε το γύρισμα στην περιοχή και με προβολή ο Γιόστεν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Bέρχουλστ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Κλασική με Πίττα
Στο 27ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να γυρίσει τον αγώνα. Μια μακρινή μπαλιά του Χάμπου βρήκε όμορφα τον Πίττα ο οποίος κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα βρήκε στον Μπεουκέμα, και πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Bέρχουλστ, ο οποίος έπεσε αντίθετα με την πορεία της μπάλας. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Μπήκε δυνατά και πήρε ξανά προβάδισμα η Άλκμααρ
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν τον Απόλλωνα. Μπορεί να μην έφτιαξαν την μεγάλη ευκαιρία, όμως, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ από το σημείο του πέναλτι. Στο 60' ο Βουκάσιν βρήκε χαμηλά τον Ντε Βιτ και δόθηκε η παράβαση. Δύο λεπτά μετά, ο παίκτης που το κέρδισε, εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1 της Άλκμααρ.

Γκολάρα ο Καμπράλ και ξανά από την αρχή
Ο Απόλλωνας μετά το τέρμα που δέχθηκε, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει για άλλη μια φορά στον αγώνα. Στο 70ο λεπτό ο Καμπράλ έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής νικώντας τον τερματοφύλακα της Άλκμααρ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Αδράνεια στην άμυνα και προβάδισμα για 3η φορά για τους Ολλανδούς
Στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, για να πάρουν έτσι προβάδισμα για άλλη μια φορά στην αναμέτρηση. Ο Κάρλσον έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και με κεφαλιά νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 3-2 της ομάδας του, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.