Ρέιντζερς-Άρης 1-1: Παλικαρίσιος βαθμός και τώρα «τελικός» με τη Σπάρτα!

Εκτός Γιουρόπα Λιγκ έμεινε ο Άρης μετά την ισοπαλία του μέσα στη Γλασκώβη απέναντι στη Ρέιντζερς με 1-1, για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε ο Άρης με τον Μπαμπίκα στο 28ο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 49ο με τον McCausland. Στην 4η θέση ο Άρης με 4 βαθμούς, ο οποίος χρειάζεται νίκη με διαφορά δύο τερμάτων στο τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην Σπάρτα Πράγας για να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο Κόνφερνς Λιγκ.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα ήθελαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό με το σουτ του Lundstram που πέρασε έξω.

Η πρώτη φάση για τον Άρη ήρθε στο 11ο λεπτό με δυνατό σουτ του Καζού ο Butland έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 20ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο μπάλα έφτασε στον Souttar, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βανά.

Στο 27ο λεπτό απείλησαν ξανά οι γηπεδούχοι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Lundstram που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Βανά.

Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το γκολ για τον Άρη ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Κακόριν έβγαλε μόνο τον Μπαμπίκα, ο οποίος με την ταχύτητα του πάτησε περιοχή πέρασε τον Butland και πλάσαρε για το 0-1.

Στο 35ο λεπτό η «ελαφρά ταξιαρχία» απείλησε ξανά με τον Μαγιαμπέλα να μπαίνει στην περιοχή με εξαιρετική ατομική προσπάθεια να γυρίζει στον Κακόριν αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Butland.

Μετά το γκολ δεν κατάφεραν να απειλήσουν οι Σκωτσέζοι πέρα μιας στημένης φάσης 42ο λεπτό στο οποίο εκτέλεσε ο Τavernier αλλά ο Βανά έδιωξε με γροθιές. Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0.

Στο β’ μέρος, η πρώτη καλή στιγμή την είχα οι γηπεδούχοι με την κεφαλιά του Barisic που πέρασε έξω.  Στο 49ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με το δυνατό σουτ του McCausland.  Στο 53ο λεπτό απείλησε ο Άρης με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το σουτ αλλά ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Butland.

Στο 65ο λεπτό μια καλή προϋπόθεση για τους Σκωτσέζους βγήκε στην αντεπίθεση η Ρειντζερς η μπάλα έφτασε στον McCausland, έκανε προσποίηση το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 71ο λεπτό απείλησαν ξανά οι γηπεδούχοι με την κεφαλιά του Barisic αλλά έπεσε και μάζεψε σταθερά ο Βανά.

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο Άρης στο 79ο λεπτό με τον Στεπίνσκι που από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα με κεφαλιά προς την εστία, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού. Στο 88ο λεπτό η κεφαλιά του Danilo κατέληξε στα χέρια του Βανά.

Λίγο πριν το τέλος ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φύγει με τη νίκη με το σουτ του Στεπίνσκι μέσα από την περιοχή αλλά ήταν άστοχο.

Οι συνθέσεις:

Ρέιντζερς: Butland, Tavernier, Lundstram, Souttar, Cantwell (36' McCausland), Lammers (58' Lawrence), Cifuentes, Sima (79' Matondo), Davies, Barisic, Danilo Pereira.

Στον πάγκο: McCrorie, Wright, Dessers, Sterling, Roofe, King, Devine, McKinnon

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (89' Μπρόρσον), Κοκόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (74' Μοντνόρ), Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Στρούσκι (89' Μπράουν), Μπαμπίκα (62' Στεπίνσκι).

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Δημητρίου.

Διαιτητής: Rohit Saggi (NOR)

Βοηθοί: Morten Jensen (NOR), Anders Olav Dale (NOR)

Τέταρτος: Kai Erik Steen (NOR)

VAR: Dennis Higler (NED)