Έκανε υπερπροσπάθεια, άντεξε και στέλνει την πρόκριση στη Λάρνακα!

Η ΑΕΛ έκανε υπερπροσπάθεια στο καυτό "Κλεάνθης Βικελίδης", το αποτέλεσμα του αγώνα με τον Άρη (0-0) ήταν θετικό, την αφήνει πλήρως ικανοποιημένη, αφού αν δει κανείς σφαιρικά τον αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα είχε σωρεία ευκαιρίων για να πετύχει κάποιο γκολ. Η ομάδα του Κέρκεζ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Να δώσει έμφαση στην αμυντική της γραμμή στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων και να στείλει την πρόκριση στην Λάρνακα και στον επαναληπτικό της ΑΕΚ Αρένα, την ερχόμενη Πέμπτη στις 20:00. Γενναία και παλικαρρίσια εμφάνιση από την ΑΕΛ, που είχε στο πλευρό τους 800 "λέοντες".

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
Άντεξε η ΑΕΛ και δεν δέχθηκε γκολ σ’ ένα 45λεπτο που ο Άρης είχε το δικό του μονόλογο, με την ομάδα της Λεμεσού να στέκεται καλά αμυντικά αν και δεινοπάθησε. Δοκάρι για τον Άρη στο 40’ της αναμέτρησης, αρκετά επικίνδυνος ο Ιντέγε με τον Βοζίνια όμως να υπερασπίζεται την εστία του είτε μαζεύοντας τη μπάλα, είτε απομακρύνοντας με γροθιές.

Ένα πρώτο 45λεπτο με αρκετά φάουλ και την ΑΕΛ να μην μπορεί να δείξει κάτι ουσιαστικό σε ότι αφορά την επίθεση. Ο Άρης έκανε το παιχνίδι του, με τη μεγάλη βοήθεια που είχε από τον κόσμο. Οι φίλοι του Άρη εξάντλησαν όλα τα εισιτήρια που είχαν στη διάθεση τους, δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, μία ατμόσφαιρα που ήταν με το μέρος της ελληνικής ομάδας. Ο Άρης έψαξε σε 4 πολύ καλές στιγμές το γκολ πριν το ημίχρονο, δεν τις εκμεταλλεύτηκε όμως και αυτό ήταν υπερ της ΑΕΛ στο να πάει στα αποδυτήρια χωρίς να έχει δεχθεί γκολ.

Η ΑΕΛ έκανε υπερπροσπάθεια στην επανάληψη του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ίδρωσε, έτρεξε αρκετά χιλιόμετρα, η μάχη εντός των τεσσάρων γραμμών ήταν άνιση, αφού ο Άρης συνέχισε στο τέμπο του πρώτου ημιχρόνου και η λεμεσιανή ομάδα προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το μηδέν. Μεγάλη εμφάνιση από τους Ντόσα και Βοζίνια, με τους δύο να ξεχωρίζουν απόψε. Άριστοι και οι δύο στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 80’ όμως ο αρχηγός Ντόσα λόγω ενός τραυματισμού εγκατέλειψε το παιχνίδι, ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα η ΑΕΛ με τον Γκαζαριάν σημάδεψε το δοκάρι του Άρη στην καλύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι.

Το τελικό αποτέλεσμα μόνο ικανοποίηση μπορεί να φέρει στην ΑΕΛ, αφού σε μία καυτή έδρα μετά από τόση πίεση η κυπριακή ομάδα στάθηκε στο ύψος της και έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα: Να αμύνεται! Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που στα φιλικά που είχε δώσει στη Βουλγαρία δεν δέχθηκε ούτε και ένα γκολ. Η πρόκριση πάει στη Λάρνακα εκεί που η ΑΕΛ τώρα θα έχει το πάνω χέρι στην Κύπρο.

Άρης: Κουέστα, Τόνσο (84’ Μαρτίνεζ), Σούνγκρεμ, Μπάσα (73’ Σάσα), Κόρχουτ, Ρόους, Ματίγια, Φετφατζίδης (65’ Λάρσον), Βέλες, Ντιγκινί, Ιντέγε

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τζούνιορ (80’ Ιβάν Κάρλος), Α. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ, Ν. Τεϊσέιρα, Γουίλερ (88’ Αβραάμ), Γκαστανιάγα, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (63’ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς, Χουράδο