Αποκλείστηκε από την άσπρη βούλα (pics)

Η ΑΕΛ προσπάθησε, είχε δοκάρι, αλλά καμία απάντηση στο γκολ πέναλτι του Ντιγκινί στο 14ο λεπτό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον Άρη με 0-1 και να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Πορτογάλος διαιτητής Σόουζα έκλεισε τα μάτια σε καθαρή παράβαση πάνω στον Αβραάμ, δοκάρι είχε η ΑΕΛ με τον Τεξέιρα. Αποβλήθηκε στο 83΄ ο Γκοντάλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλές ευκαιρίες και γκολ είχε το πρώτο ημίχρονο στην «Αρένα». Η ΑΕΛ ξεκίνησε με μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ, όμως, ο Χουράδο νικήθηκε από τον Κουέστα στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Άρης ανέβηκε και στο 12’ κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Βοζίνια στον Ιντέγε. Ο Ντιγκινί εκτέλεσε εύστοχα και στο 14΄έβαλε μπροστά τον Άρη. Το έργο των κίτρινων της Λεμεσού έγινε σαφώς πολύ δύσκολο και θα μπορούσε να γίνει ακόμη πιο δύσκολο αν ο Βοζίνια δεν έκανε μεγάλη διπλή απόκρουση στο 24’ σε σουτ στην κίνηση του Ιντέγε.

Αυτή η φάση αφύπνισε τους γηπεδούχους που σιγά σιγά ανέβαζαν ρυθμό και γινόντουσαν επικίνδυνοι προς την εστία του Κουέστα. Οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ από το 35’ και μετά έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να γεμίσουν νεύρα τους αντιπάλους τους. Μάλιστα στο 37ο λεπτό άγγιξαν την ισοφάριση, όμως, η εξ επαφής κεφαλιά του Τεξέιρα τράνταξε το δοκάρι του Άρη και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του και ακολούθως η υπεροχή εναλλασσόταν. Στο 52’ ο Βοζίνια είπε όχι σε δυνατό σουτ του Ιντέγε, ενώ στο 59’ ο Πορτογάλος διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στην ΑΕΛ σε καθαρό και βίαιο σπρώξιμο στον Αβραάμ. Εκεί ήταν και κρίσιμο και καθοριστικό σημείο του αγώνα. Αν η ΑΕΛ έπαιρνε ότι δικαιούτο τα δεδομένα ενδεχομένως θα ήταν διαφορετικά.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ προσπάθησε, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να μπει στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Στο 81’ ο Ιβάν Κάρλος υποχρέωσε τον Κουέσκα σε εκπληκτική απόκρουση. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα, ενώ η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Γκοντάλ με δεύτερη κίτρινη.