«Κατοστάρησε» και γιόρτασε με πρόκριση! (pics)

Με νίκη πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, γιόρτασε την 100η ευρωπαϊκή του συμμετοχή ο Απόλλων. Οι κυανόλευκοι κέρδισαν την Αούστρια Βιέννης με 3-1 στο ΓΣΠ και περιμένουν το αποτέλεσμα του Αϊντχόφεν- Χάουγκεσουντ για να μάθουν τον αντίπαλο τους. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όμως, οι Γκακπέ, Χαντλ και Γιαννιώτας έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Κακός, αλλά ισοφάρισε

Κακός σε γενικές γραμμές ήταν ο Απόλλων στο 1ο ημίχρονο. Οι κυανόλευκοι σαφώς επηρεασμένοι από το τέρμα που δέχθηκαν στο 18’ από τον Τζαρζούε, δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, να κρατήσουν με ηρεμία την μπάλα, να δημιουργήσουν φάσεις και να απειλήσουν. Αντιθέτως, έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να είναι επικίνδυνος σε κάθε του επίσκεψη στην εστία του Μολ.

Πάλι καλά που ήρθε η ισοφάριση, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου για να αλλάξει τα δεδομένα. Στο 44’ ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι και ο Γκακπέ με ψυχραιμία έγραψε το 1-1 και έστειλε τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Συνήλθε και έπαιζε μόνος

Στην επανάληψη ο Απόλλων μπήκε αισθητά βελτιωμένος, με διάθεση να επιτεθεί και να σκοράρει περισσότερα τέρματα. Κάτι που κατάφερε στο 55ο λεπτό. Ο Αγκίρε μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Χαντλ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Απόλλωνας έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο 68’ ο Γιαννιώτας με γκολάρα έγραψε το 3-1. Ο Ελλαδίτης με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Λούσιτς που απλά την παρακολουθούσε να τινάζει τα δίχτυα του.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Απόλλων δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου παρά από κάποια σουτ, ενώ επιθετικά δεν κατέβασε ρυθμό. Ήθελε και άλλα γκολ, δεν ήρθαν, όμως, τα τρία ήταν αρκετά για να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ με δεύτερη νίκη επί της Αούστρια Βιέννης.