ΑΠΟΕΛ - RFS 2-4 (πέν.): Μαύρη βραδιά από την άσπρη βούλα!

Τι κι αν με buzzer beater του εορτάζοντος Δώνη πέτυχε το 2-1 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση;

Στη διαδικασία των πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ είδε τους Σαρφό (δοκάρι) και Ντβάλι (απόκρουση Οντόα) να αστοχούν, την RFS να είναι απόλυτα εύστοχη και με σκορ 4-2 να παίρνει το εισιτήριο για τη league phase του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον αντίποδα οι πρωταθλητές γνώρισαν δεύτερο συναπτό αποκλεισμό (σ.σ. μετά από αυτόν κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας) και «υποβιβάζονται» στη league phase του Κόνφερενς Λιγκ, στην οποία θα μετέχουν τόσο η Ομόνοια όσο και η Πάφος FC.

Όσοι μετά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας πόνταραν σ’ ένα δυναμικό μπάσιμο του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι, έμελλε να διαψευστούν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» εμφανίστηκαν νωχελικοί και ασύνδετοι απέναντι σε μια RFS που «πάτησε» εξ αρχής γερά στο γήπεδο (0-3 οι τελικές στο πρώτο 15λεπτο) και προϊόντος του χρόνου αύξανε την αυτοπεποίθησή της, καθώς οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία του Οντόα.

Εξαιρουμένου ενός σουτ του Μάιερ (35’) ο ΑΠΟΕΛ ουδέν αξιόλογο είχε να παρουσιάσει πριν την ανάπαυλα, τουναντίον οι Λετονοί -παρά την αναγκαστική αλλαγή του Ντιομαντέ (20’)- δημιουργούσαν πολύ καλύτερες προϋποθέσεις επίτευξης ενός τέρματος, το οποίο βρήκαν τελικά στο 40ό λεπτό.

Από εκτέλεση κόρνερ του Σάβαλνιεκς ο Ικάουνιεκς με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Μπέλετς κι άνοιξε το σκορ. Στο 45+5’ μάλιστα ο Κουάντιο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ντβάλι και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κεφαλιά του Μαρκίνιος που πέρασε ελάχιστα άουτ (50’) και η εξ επαφής προβολή του Ελ Αραμπί που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (57’) άφησαν υποσχέσεις για κάτι καλύτερο.

Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη, ωστόσο στο 75’ από σέντρα του Ντονγκάλα ο νεοεισελθών Σούσιτς με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε δίνοντας νέα πνοή στον ΑΠΟΕΛ!

Ακολούθησαν οι ευκαιρίες των Οσουάγκβου (76’, 89’) και Ελ Αραμπί (84’), όμως η τελευταία λέξη ανήκε στον εορτάζοντα (σ.σ. έκλεισε τα 28) Δώνη, ο οποίος σε… νεκρό χρόνο ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σούσιτς (90+4’)!

Το buzzer beater έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, στο πρώτο ημίχρονο της οποίας οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν ευκαιρίες με Ντονγκάλα (93’) και Ελ Αραμπί (97’), ενώ ο Σάβαλνιεκς με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι (101’).

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, στα οποία οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.