Γκολ στις αποσκευές και τώρα ΑΕΚ Αρένα! (pics)

Με θετικό αποτέλεσμα και με γκολ στις αποσκευές της επιστρέφει η ΑΕΚ από την Σλοβακία αφού το 1-1 της δίνει ελπίδες πρόκρισης, μεταφέροντας την ολοκλήρωση της δουλειάς και το τελευταίο βήμα πριν την είσοδο της ομάδας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, στην ΑΕΚ Αρένα. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Sleegers στο 55' όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και μέσα σ' ένα πεντάλεπτο έφερε την ισοφάριση με τον Ακοράν! Ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας γκολ, μία σοβαρή ΑΕΚ που αν παρουσιαστεί και την ερχόμενη Πέμπτη με το ίδιο ύφος και την ίδια ψυχραιμία τότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τους Σλοβάκους.

ΕΔΩ μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Μ' ένα πολύ καλό αποτέλεσμα πήγε η ΑΕΚ στα αποδυτήρια του σταδίου ŠMŠK Žilina αφού το 0-0 της δίνει ελπίδες, ενόψει του β' ημιχρόνου. Ο Ιραόλα που έβλεπε την ΑΕΚ από τις κερκίδες του σταδίου λόγω τιμωρίας, είδε μία ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά να στέκεται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο κυρίως μετά το πρώτο 20αλεπτο.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε κάπως μουδιασμένα στο παιχνίδι και σε αυτό ίσως να οφείλεται και ο πλαστικός χλοοτάπητας, στον οποίο δεν είναι συνηθισμένη η κυπριακή ομάδα, γι' αυτό και η Τρένστιν στα πρώτα λεπτά έγινε επικίνδυνη με τον πρώτο της σκόρερ στην Ευρώπη τον Μαντσέ στο πέμπτο και έκτο λεπτό. Αρχικά ο Μαντσέ με σουτ εκτός περιοχής πήγε να αιφνιδιάσει τον Τόνιο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ήταν όμως άστοχος.

Η ΑΕΚ δεν άργησε να απαντήσει με τον Τέτε να χάνει μοναδική ευκαιρία στο έβδομο λεπτό, με τον Ισπανό μέσο να πλασάρει με το αριστερό, ο Šemrinec όμως διάβασε τη φάση και απέκρουσε το πλασέ του, όπως επίσης και την κεφαλιά του Μόισοφ στο 11' του αγώνα. Στο 18' επίσης ο Τέτε πλάσαρε άστοχα τον τερματοφύλακα της Τρένστιν, ρίχνοντας στο κενό την προσπάθεια που άρχισε από τους Τρισκόφσκι και Γιάννου.

Στο 24' η ΑΕΚ ήταν η ομάδα με την ευκαιρία του αγώνα, με τον Χέφελ μετά από εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών, μία φάση που αν η μπάλα για πήγαινε λίγο πιο δεξιά θα γράφαμε για το 0-1 της ΑΕΚ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Yem με δυνατό άστοχο σουτ σημάδεψε τον Τόνιο, όπως και ο Μάντσε στο 32' του αγώνα. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ εκτινάθηκε στο 34' όταν ο Κατάκοβιτς δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αναγκάζοντας τον Τόνιο σε σωτήρια επέμβαση, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Με ευκαιρία της ΑΕΚ μπήκαμε στην επανάληψη του αγώνα, με τον Ακοράν στο 49' του αγώνα από το ύψος της περιοχής να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ. Ο Sleegers ήταν αυτός που πλήγωσε την ΑΕΚ στο 55’, αφού στην επανάληψη του αγώνα με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0 της Τρένστιν. Το πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα της Λάρνακας για φέτος, η πρώτη φορά που αναγκάζεται ο Τόνιο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα. Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Απόστολο Γιάννου για την ισοφάριση, καθυστέρησε όμως ο φορ της ΑΕΚ που έχασε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ότι δεν πέτυχε όμως ο Ελληνοαυστραλός, το πέτυχε ο Ακοράν! Ο Ακοράν με κίνηση στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Λαρένα και με ψυχρό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1 στη Σλοβακία. Στο 73' είχαμε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Ασούμπρε έδωσε έτοιμο γκολ στον Σκοπιανό, ο οποίος από πλάγια θέση με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Τρένσιν.

Τρέντσιν: Igor Šemrinec (GK), Lukáš Skovajsa, Keston Julien, Abdul Zubairu (83’ Ubbink), Reuben Yem, Martin Šulek (86’ Mašović), Hamza Čataković, Joey Sleegers (80’ Bukari), Philip Azango, Ashraf El Mahdioui (C), Antonio Mance
ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Λαρένα (78’ Κάσες), Ακοράν, Τέτε (65’ Jean-Luc), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Γιάννου (83’ Τολμές)