Έκανε το καθήκον της -δια ποδός Πάπου- η Αργεντινή

Μία υπέροχη κάθετη του Ντι Μαρία κι ένα όμορφο πλασέ του Γκόμεζ, ήταν αρκετά για να επικρατήσει η Αργεντινή της Παραγουάης, με 1-0 και να συνεχίσει με νίκη στο Copa America.

Η Αργεντινή εκμεταλλεύτηκε ουσιαστικά, το καλό πρώτο της 20λεπτο, με τον Πάπου Γκόμεζ να της χαρίζει τη νίκη, με το όμορφο τέρμα που σημείωσε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Είχε προηγηθεί μια σημαντική ευκαιρία του Αγουέρο, ενώ μετά το γκολ, μία εκτέλεση φάουλ του Μέσι, πέρασε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ακυρώθηκε... αυτογκόλ για το 2-0 της Αργεντινής, με τον διαιτητή να ακυρώνει το τέρμα που μπήκε από πόδι αμυντικού της Παραγουάης, θεωρώντας ότι ο Μέσι ήταν εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και η Αργεντινή αρκέστηκε κυρίως στο να κρατήσει το σκορ, όπως κι έκανε, επικρατώντας τελικά με 1-0.

Με τη νίκη αυτή, η Αργεντινή έφτασε τους 7 βαθμούς στον πρώτο όμιλο του Copa America, ενώ η Παραγουάη, έμεινε στους 3 με ένα παιχνίδι λιγότερο...