«Καθάρισε» στο τέλος ο Λαουτάρο, στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα η Αργεντινή

Στους «8» του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται από τα ξημερώματα η Αργεντινή, η οποία επικράτησε με 1-0 της Χιλής για τη δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου της διοργάνωσης.

Το νικητήριο γκολ για τους προηγούμενους πρωταθλητές πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

H «αλμπισελέστε» παρουσιάστηκε πιο προσεκτική και έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην τακτική, γνωρίζοντας πως νωρίτερα ο Καναδάς κέρδισε (1-0) το Περού, για να μπορέσει να αποφύγει οποιαδήποτε περιπέτεια.

Οι Χιλιανοί ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ουρουγουανός διαιτητής Αντρές Ματόντε δεν έδωσε φάουλ, ενώ δεν του ζητήθηκε από το VAR να πάει να δει τη φάση στο βίντεο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή έγινε περισσότερο πιεστική, αλλά βρέθηκε απέναντι σε έναν εξαιρετικό Κλαούντιο Μπράβο, ο οποίος έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές είχαν και άλλες ευκαιρίες, όπως ένα σουτ που κατέληξε στο δοκάρι, μέχρι να έρθει η… λύτρωση με το γκολ του Λαουτάρο, δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 90λεπτου.