10ος όμιλος: Χωρίς να δυσκολευτεί η Γερμανία τη Ρουμανία

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Γερμανία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ρουμανία με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ του Γκνάμπρι, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου η Β.Μακεδονία έριξε «πεντάρα» στο Λιχτενστάιν (5-0).

Στην κορυφή του 10ου ομίλου, μαζί με την Αρμενία, ανέβηκε η Γερμανία, η οποία επικράτησε της Ρουμανίας με σκορ 1-0.

Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ είχε και 19 τελικές προσπάθειες παράλληλα, βρίσκοντας όμως μόνο ένα τέρμα. Η Γερμανία έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον Κάι Χάβερτς να σουτάρει στο 9ο λεπτό και τον Νιτα να αποκρούει δύσκολα. Στο 13' Μιχαΐλα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους Ρουμάνος, όμως το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Νόιερ.

Τελικά, η Γερμανία κατέφερε να βρει δίχτυα με τον Σερζ Γκνάμπρι να σκοράρει παράλληλα το 15ο γκολ του με την εθνική ομάδα σε 19 συμμετοχές. Ο Χάβερτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, από ωραία σέντρα του Ρούντιγκερ από την άμυνα και έβγαλε σε κενή εστία τον εξτρέμ της Μπάγερν, για το 1-0, σκορ που έμεινε και μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Στο άλλο ματς του 10ου ομίλου η Βόρεια Μακεδονία επικράτησε του Λιχτενστάιν χωρίς πρόβλημα με σκορ 3-0. Ο Ενίς Μπάρντι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μόλις στο 7ο λεπτό, με το 1-0 να μένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Αλεκσάνταρ Τραϊκόφσκι. Ο άσος της Μαγιόρκα με δύο προσωπικά τέρματα μέσα σε τρία λεπτά (51'-54') ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει ο Ελίφ Έλμας στο 62΄ και να κάνει το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Νεστορόφσκι στο 82΄ με πέναλτι.