Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε (Αποτελέσματα)

Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, όπου περιμένει ήδη το Κατάρ ως διοργανωτής. Η νίκη με 4-0 επί της Βόρειας Μακεδονίας στα Σκόπια για την 8η αγωνιστική του 10ου ομίλου της έδωσε τη μαθηματική διαφορά που χρειαζόταν από τις ομάδες που την κυνηγούν στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ πήρε εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα του 1ου γύρου, ωστόσο το παιχνίδι δεν ήταν εύκολα. Ορισμένες αμυντικές ολιγωρίες των γηπεδούχων έδωσαν τη δυνατότητα οι Κάι Χάβερτς, Τίμο Βέρνερ (δύο γκολ) και Τζαμάλ Μουζιάλα να δώσουν τη νίκη στη "νάτσιοναλμανσαφτ", η οποία προκρίθηκε για 20ή φορά (σε 22 τουρνουά) στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για να προκριθεί η Γερμανία χρειαζόταν ευνοϊκό αποτέλεσμα στο Βουκουρέστι, όπου η Ρουμανία του έκανε το χατήρι κόντρα στην Αρμενία, η οποία μέχρι πρότινος βρισκόταν στη 2η θέση. Η όμορφη κεφαλιά του μέσου του ΠΑΟΚ, Αλεξάντρου Μίτριτσα, έδωσε τη νίκη 1-0 στους Ρουμάνους, που πέρασαν στη 2η θέση και πήραν προβάδισμα στη μάχη των μπαράζ.

Στον 7ο όμιλο, η Ολλανδία δεν γινόταν να αντιμετωπίσει πρόβλημα απέναντι στο Γιβραλτάρ, το οποίο διέλυσε με 6-0 στο "Ντε Κάιπ" του Ρότερνταμ, στη ρεβάνς του 7-0 στον βράχο του Γιβραλτάρ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μέμφις Ντεπάι, όχι τόσο για το γεγονός ότι πέτυχε δύο γκολ, αλλά επειδή αυτά τα γκολ τον έφεραν πάνω από τον Γιόχαν Κρόιφ με 35 γκολ, στην 6η θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών για τους 'οράνιε", μαζί με δύο θρύλους της χώρας, τους Φάας Βίλκες και Ρουντ φαν Νίστελροϊ. Οι Βίρτζιλ φαν Ντάικ, Ντένζελ Ντάμφρις, Αρνάουτ Χρούνεφελντ και Ντόνιελ Μάλεν απλά επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα των Ολλανδών με τα γκολ τους.

Η πρόκριση της ομάδς του Λουίς φαν Χάαλ δεν είναι βέβαιη πάντως, όσο υπάρχει η Νορβηγία που την καταδιώκει. Οι Σκανδιναβοί έπαιξαν ξανά χωρίς τον τραυματία Έρλινγκ Χάλαντ, όμως βρήκαν τη λύση από τον Μοχάμεντ Ελγιουνούσι που σημείωσε τα γκολ στη νίκη 2-0 επί του Μαυροβουνίου. Οι Νορβηγοί πλέον είναι η μοναδική ομάδα που καταδιώκει την Ολλανδία για το απευθείας "εισιτήριο" και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα έστω για τη 2η θέση. Η Τουρκία ακολουθεί ύστερα από την επεισοδιακή εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Λετονίας, χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον 8ο όμιλο, η Ρωσία έσπασε την ισοβαθμία κορυφής με την Κροατία και πήρε κεφάλι στη μάχη της πρωτιάς. Η νίκη της με 2-1 στο Μάριμπορ επί της Σλοβενίας αύξησε στα τέσσερα τα σερί νικηφόρα παιχνίδια. Ο Ιγκόρ Ντινέεφ και ο Γκέοργκι Τζίκια (με "ψαλίδι") σημείωσαν δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά στο 1ο ημίχρονο και μπορεί ο Γιόσιπ Ίλιτσιτς να μείωσε στο 40', οι Σλοβένοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο και πλέον δεν έχουν μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση του θεσμού.

Η προηγούμενη φιναλίστ έπεσε θύμα έκπληξης, αφού δεν κατάφερε να νικήσει τη Σλοβακία στο Όσιγεκ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ιβάν Σραντς και Λούκα Χαράσλιν, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν με τους Αντρέι Κράμαριτς και Λούκα Μόντριτς, αλλά να υποχωρούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι Σλοβάκοι, πάντως, αποκλείστηκαν κι αυτοί από τη συνέχεια, αφού απέχουν επτά βαθμούς από την Κροατία.