Ήττα σοκ από την Σαουδική Αραβία: Η τρομερή σύμπτωση για την Αργεντινή!

Αυτή η ήττα, ήταν η πρώτη σε πρεμιέρα και μάλιστα ήρθε μετά από ένα σερί 36 νικών.

Η Σαουδική Αραβία έκανε την μεγάλη έκπληξη και νίκησε με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, την Αργεντινή, πετυχαίνοντας την σπουδαιότερη νίκη στην ποδοσφαιρική Ιστορία της χώρας. Η παρέα του Μέσι αν και στο πρώτο μέρος κυριάρχησε, τελικά δεν κατάφερε να πάρει ούτε έναν βαθμό και αυτομάτως μπήκε σε... περιπέτειες.

Αυτή η Αργεντινή, πάντως, κατάφερε κι έγραψε Ιστορία με αρνητικό πρόσημο, καθώς μόλις για τρίτη φορά στην Ιστορία των παγκοσμίων Κυπέλλων, η «αλμπισελέστε» ηττήθηκε με ανατροπή.

Από το 1930 μέχρι και σήμερα, όταν παίρνει πρώτη προβάδισμα η Αργεντινή, συνήθως το υπερασπίζεται.

Η πρώτη φορά που η Αργεντινή ηττήθηκε με ανατροπή ήταν το 1934, όταν στην φάση των «16» προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ηττήθηκε με 3-2 από τους Σουηδούς. Ο Μπελις στο 4' είχε κάνει το 0-1, αλλά ο Γιόνασον, ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Γκαλατέο στο 48' έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αργεντινή, αλλά ο Γιόνασον στο 67' και ο Κρουν στο 79' υπέγραψαν την μεγάλη ανατροπή για την Σουηδία.

Η δεύτερη φορά που η εθνική Αργεντινής «έπεσε θύμα» ανατροπής ήταν το 1958. Στην αναμέτρηση με την Δυτική Γερμανία, ο Κορμπάτα στο 3' είχε κάνει το 1-0, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με δύο γκολ του Ραν (32', 79') κι' ενα του Ζέελερ (42') τα «πάντσερ» επικράτησαν με 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι και στις τρεις ανατροπές που έχει δεχθεί, η Αργεντινή άνοιξε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Πηγή: sportdog.gr