Στην κορυφή του κόσμου η U20 της Ουρουγουάης

Η Ουρουγουάη είναι η νέα κάτοχος του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε επίπεδο U20, επικρατώντας στον τελικό της Ιταλίας (1-0), με «χρυσό» γκολ του Λουτσιάνο Ροντρίγκες.

Οι Ουρουγουανοί έχοντας και την πλειοψηφία των οπαδών με το μέρος τους, αφού το τουρνουά διεξήχθη στην Αργεντινή, μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» στον τελικό, αποδιοργανώνοντας τελείως την Ιταλία, στην πρώτη της παρουσία σε τελικό U20.

Η «Σελέστε» πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, με τους Ιταλούς να αδυνατούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, όμως οι Ουρουγουανοί αρκέστηκαν σε επιθετική φλυαρία, χωρίς να δημιουργήσουν κάποια σημαντική φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με την Ουρουγουάη και πάλι να έχει την κατοχή και την Ιταλία να παρουσιάζεται άνευρη στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 81ο λεπτό η ισορροπίες πήγαν να αλλάξουν αφού ο Πράτι αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, όμως μετά από εξέταση του video, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, κρατώντας τον χαφ της Ιταλίας στον αγωνιστικό χώρο.

Τελικά, η υπεροχή της Ουρουγουάης μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν μετά από φάση διαρκείας στο 86ο λεπτό, ο Λουτσιάνο Ροντρίγκες βρέθηκε αφύλαχτος στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και διαπιστώθηκε ότι όλα έγιναν νομότυπα στην φάση, με τους Ουτουγουανούς να κρατούν το υπέρ τους 1-0 μέχρι την λήξη του αγώνα, πανηγυρίζοντας το πρώτο Mundial της ιστορίας τους σε επίπεδο U20.