Φοβερή Πορτογαλία και μεγάλο διπλό! (video)

Το καλύτερο δώρο στον Φερνάντο Σάντος που την Τετάρτη έκλεισε τα 64 χρόνια έκαναν οι παίκτες του, που απέδειξαν ότι μπορούν να κερδίζουν και με άλλο σκορ πλην το 1-0! Στο Χορζόφ, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν απολαυστική για μία ώρα παιχνιδιού και παρότι η Πολωνία προηγήθηκε νωρίς (18’, 1-0) με γκολ του Πιάτεκ, εντούτοις πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού, οι Ίβηρες είχαν γυρίσει το ματς.

Ένας υπέροχος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Αντρέ Σίλβα έφερε άμεσα την ισοφάριση (31’, 1-1), ενώ το αυτογκόλ του Γκλικ έκανε το 1-2 λίγο πριν το ημίχρονο (42’).

Οι εκπληκτικές επιθετικές ενέργειες της Πορτογαλίας συνεχίστηκαν με νέο όμορφο τέρμα του Μπερνάρντο Σίλβα (52’, 1-3), με τους Πολωνούς να μειώνουν στο τελικό 2-3, με υπέροχο γκολ του Μπλαστσικόφσκι (77’, 2-3).

Κάπως έτσι οι Ίβηρες έκαναν το 2 στα 2 στον όμιλο και ουσιαστικά κλείδωσαν την πρώτη θέση του ομίλου από νωρίς.

Με τον Μπίμπρας Νάτχο σε ηγετικό ρόλο για 90 λεπτά, το Ισραήλ λύγισε την αντίσταση της Σκωτίας με 2-1, ενώ στον πάγκο έμειναν Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς και Άλιν Τόσκα που είδαν Σερβία και Ρουμανία να επικρατούν εκτός έδρας του Μαυροβουνίου (0-2) και της Λιθουανίας (1-2) αντίστοιχα.