Τρίτη σερί ήττα και ο προβληματισμός μεγαλώνει

Την 3η της σερί ήττα στο κύπελλο Εθνών γνώρισε σήμερα η Εθνική μας ομάδα. Αυτή την φορά ηττήθηκε από το Λουξεμβούργο με 2-0 σε έναν αγώνα ο οποίος χάθηκε από το πρώτο μέρος. Εκεί που δεν εμφανίστηκε ποτέ με αποτέλεσμα να δεχθεί και τα δυο τέρματα και η συνέχεια ήταν αρκετά δύσκολη. Για την 4η αγωνιστική η Εθνική μας θα τα πει την Τρίτη με το Αζερμπαιτζαν στην (Αλβανία ο αγώνας) και  θα αρχίσει στις 19:00 ώρα Κύπρου.

Δείτε το Live tτου αγώνα.

Ένα πρώτο ημίχρονο όλο λάθος
Μπορεί η Εθνική μας να έκλεισε το πρώτο μέρος με την κατοχή να είναι υπέρ της αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την κατοχή της μπάλας. Αντί αυτού βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 2-0 στις πλάτες.

Μια Εθνική χωρίς σωστές τοποθετήσεις αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή και χωρίς πλάνο αφού ότι καλό προσπαθούσε να κτίσει χαλούσε στην τελική πάσα.

Καλύτερη στιγμή για την Εθνική μας στο 1ο λεπτό μετά από παράλληλο γύρισμα του Τζιωνή στην περιοχή ο Πιέρος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι και να στείλει την μπάλα στην εστία του Μόρις.

ΔΥΟ φάσεις ΔΥΟ γκολ για το Λουξεμβούργο
Στο 11ο λεπτό η Εθνική μας από το πουθενά βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Έγινε το λάθος στην μεσαία γραμμή και οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Θιλ να δίνει ασιστ στον Σινάνι (ΔΕΣ ΕΔΩ) ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κυριακίδη για το 1-0.

Στο 26ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Σε ένα φαουλ που κέρδισε η Εθνική μας ομάδα και κατέληξε στο τοίχος το Λουξεμβούργο βγήκε και πάλι στην αντεπίθεση με τον Θιλ να φτάνει στην περιοχή να κάνει το σουτ με τον Κυριακίδη να αποκρούσει αλλά στη συνέχεια ο Σινάνι με πλασέ πέτυχε το 2-0 για την Εθνική του.

Άλλη Εθνική στο Β’ μέρος
ΜΕ την Εθνική μας να αφήνει πίσω της το πρώτο κακό ημίχρονο άρχισε το β’ μέρος στο Λουξεμβούργο. Πατούσε καλύτερα, είχε διάθεση, ρυθμό και θέληση για ανατροπή των δεδομένων αλλά με το 2-0 στην πλάτη τα πράγματα ήταν δύσκολα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 63ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Λαϊφη να κοντράρει και να καταλήγει σε πλάγιο. Στο 64ο λεπτό κεφαλιά του

Γκόγκιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια και ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Πίττα να απειλήσει με πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή και να καταλήγει έξω.

ΚΛΑΣΙΚΗ με Χριστοφή
Η Εθνική μας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και έψαχνε το γκολ με το οποίο θα έμπαινε και πάλι στο κόλπο των βαθμών. Ωστόσο στο 66ο λεπτό ο Χριστοφή και μετά από πισινή κεφαλιά του Πιέρου βρέθηκε απέναντι από τον Μόρις και υπό πίεση έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΔΟΚΑΡΙ με Χριστοφή και κλασική με Πιέρο
Στο 90’ λεπτό της αναμέτρησης η Εθνική μας ομάδα έχασε διπλή κλασική ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ ωστόσο το σουτ του Χριστοφή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μόρις και στη συνέχεια ο Πιέρος από ευνοϊκή θέση δεν σημάδεψε καλά.

Κυριακίδης, Κούσουλος, Λαΐφης, Καρώ (Γκόγκιτς 60’), Γουίλερ (Ιωάνου 52’), Αρτυματάς (Κυριάκου 75’), Κάστανος, Τζιωνής (Μηνάς 46’), Πίττας (Λοιζου 75’), Χριστοφή, Π. Σωτηρίου.

Μόρις, Τζέρσον, Σελίμοβιτς (Μάρτινς 69’), Κάρλσον, Γιάνς, Μπερέιρο, Ο. Θίλ, Πίντο (Μπένσι 68’), Ροτρίγκες, Σινάνι (Σκεντέροβιτς 79’), Β. Θιλ

Κίτρινες: Ροτρίγκες, Σελίμοβιτς / Πίττας, Κάστανος