Ο Δημητρίου χάρισε τον πρώτο βαθμό στην Κύπρο

Ο Δημήτρης Δημητρίου πραγματοποίησε εξαιρετικό ντεμπούτο με την Εθνική Κύπρου στον εκτός έδρας αγώνα με το Αζερμπαϊτζάν και ήταν ο λόγος που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα επιστρέψει από την Αλβανία με τον πρώτο της βαθμό στους ομίλους του Nations League. Επιθετικά για ακόμη μια φορά είχαμε πρόβλημα και έτσι το 0-0 κρίνεται θετικό με βάση την εικόνα του αγώνα.

Ο αγώνας

Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στον αγώνα, έλεγχε το ρυθμό και πίεζε ψηλά. Στο 12’ ο Τζιωνής έκανε το καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 18’ ο Πιέρος Σωτηρίου αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Πίττα, ωστόσο ένα λεπτό προηγουμένως, οι Αζέροι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Δημητρίου, όμως, έσωσε το λάθος του Λαΐφη και με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Η φάση αυτή ήταν το έναυσμα για τους γηπεδούχους να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να ξεκινήσουν την πολιορκία στην εστία του Δημητρίου. Ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έδειξε την κλάση του και επιβράβευσε κατά κάποιο τρόπο τον Βάλεμ για την επιλογή του. Στο 21’ ο Δημητρίου έκανε ακόμη μια απόκρουση και στο 25’ έκανε τη μεγαλύτερη, όταν είπε όχι σε πέναλτι. Το ρεσιτάλ αποκρούεων συνεχίστηκε και στο 38, ο συμπατριώτης μας, έδιωξε με τα πόδια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, ωστόσο με την πάροδο του χρόνου οι ομάδες ανοίχτηκαν και έψαξαν το τέρμα, το οποίο θα τους χάριζε τη νίκη. Η Εθνική μας έκανε 1-2 ευκαιρίες, αλλά οι καλύτερες προήλθαν και πάλι από τα πόδια των γηπεδούχων. Ο Δημητρίου δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε και πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις, οι οποίες κράτησαν την Εθνική μας στο παιχνίδι μέχρι τέλους και οι οποίες τον ανέδειξαν ως πολυτιμότερο του αγώνα.

Το τελικό 0-0 οφείλεται στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, ο οποίος πήρε άριστα στο ντεμπούτο του.