Ρωσία: Ο τερματοφύλακας «έφαγε» τέσσερα γκολ κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο!

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο όπου η Ρωσία δέχτηκε 4 γκολ από τη Σερβία, σε ματς που μάλιστα η νίκη της έδινε την πρωτιά και την άνοδο στη League A, ο ομοσπονδιακός τεχνικός της πρώτης, Στανισλάβ Τσερτσέσοφ έλαβε δραστικά μέτρα στην ανάπαυλα: τέσσερις αλλαγές, ανάμεσά τους και αυτή του τερματοφύλακα, Γκιλιέρμε, ο οποίος κρίθηκε… ακατάλληλο να συνεχίσει σε ένα τέτοιο ματς.

Παρά το γεγονός ότι ο βασικός κίπερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν έφερε ιδιαίτερη ευθύνη σε κανένα από τα γκολ που δέχτηκε, μόνο και μόνο το ψυχολογικό βάρος ενός τέτοιου ημιχρόνου οδήγησε τον προπονητή του να τον αντικαταστήσει με τον Τζανάεβ. Εκ του αποτελέσματος, η αλλαγή κρίνεται σωστή, αφού εκείνος δέχθηκε… μόνο ένα γκολ, αλλά αυτό ήταν παράγοντας που καθόρισαν κυρίως οι Σέρβοι, οι οποίοι είχαν ήδη επαναπαυτεί με το ευρύ τους προβάδισμα και έκαναν φινάλε με το εντυπωσιακό 5-0, σκοράροντας όσα γκολ δεν είχαν σε όλο τον όμιλο!