Έκλεισε το… σπίτι της τραγικής Γαλλίας η Κροατία, φουλ για πρωτιά η Δανία!

Φουλ για πρωτιά η Δανία! Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 2-0 της Αυστρίας και… στρογγυλοκάθονται στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου της League A. Την ίδια ώρα, στο -2 από τη Δανία βρίσκεται η Κροατία, η οποία «έκλεισε» το σπίτι της Γαλλίας με το πέναλτι του Μόντριτς (0-1), με τους «τρικολόρ» να συνεχίζουν να απογοητεύουν στο Nations League και να βρίσκονται στην τελευταία θέση και χωρίς νίκη.

Στο «Πάρκεν», η Δανία ήταν καθόλα ανώτερη και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Αυστρία. Ο Γουίντ στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Σκοβ Όλσεν στο 37’ να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, η Αυστρία δεν μπορούσε να αντιδράσει και να σκοράρει κάποιο γκολ, με τη Δανία να κρατάει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να φεύγει νικήτρια.

Η Γαλλία από την άλλη δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με την Κροατία μόλις στο 5ο λεπτό να κερδίζει πέναλτι, ο Μόντριτς να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 1-0.

Καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ που την χαρακτηρίζουν, ενώ ούτε τα μεγάλα της ατού όπως ο Εμπαπέ και ο Μπενζεμά κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα, αφού οι περισσότερες προσπάθειές τους ήταν ημιτελείς, ενώ και οι τελικές τους κάκιστες.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι. Η Κροατία πήρε σπουδαία νίκη, μείωσε στους 2 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή και άφησε στον... πάτο τη Γαλλία, με την Αυστρία να μένει στην 3η θέση.

Στο άλλο παιχνίδι της League B, Ισλανδία και Ισραήλ «κόλλησαν» στο 2-2, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να μένουν στην πρώτη θέση με 5 βαθμούς.

Ο Τορστέινσον μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ισλανδία, με τον Γκρέταρσον στο 35’ να κάνει λάθος και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Οι Ισλανδοί στο 60’ πήραν εκ νέου προβάδισμα, όταν ο Χέλγκασον έκανε το 2-1, ενώ η ομάδα του Χαζάν αντέδρασε μέσα σε λίγα λεπτά και ισοφάρισε. Ο Πέρετζ στο 67’ έκανε το 2-2, το γκολ ελέγχθηκε από το VAR, αλλά τελικά μέτρησε κανονικά. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι με την Ισλανδία να παραμένει πρώτη και το Ισραήλ να ακολουθεί στη 2η θέση.