Το Βέλγιο έκοψε τη φόρα της Ιταλίας, εκτός έδρας τεσσάρα για την Γαλλία

Η Ιταλία προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά όμως έμεινε νωρίς με 10 παίκτες και το Βέλγιο το εκμεταλλεύτηκε για να σκοράρει δις, για να φύγει με το 2-2 από το "Ολίμπικο". Επιβλητική τεσσάρα της Γαλλίας απέναντι στο Ισραήλ στην Βουδαπέστη.

Η Ιταλία άρχισε εντυπωσιακά στο φετινό Nations League με δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές όμως στην 3η αγωνιστική δεν μπόρεσε να κάνει το "3 στα 3" και υποχρεώθηκε στην πρώτη της απώλεια βαθμών.

Απέναντι στο Βέλγιο προηγήθηκε μεν με δύο γκολ διαφορά με τα γκολ των Καμπιάζο και Ρετέγκι στα πρώτα 25 λεπτά, όμως στο 40ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πελεγκρίνι και οι κόκκινοι διάβολοι έφυγαν όρθιοι από την Ρώμη.

Ο Ντε Κούιπερ στο 42' με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έπειτα από υπέροχη κομπίνα μείωσε σε 2-1 ενώ στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό με τον Τροσάρ.

Το αποτέλεσμα αυτό το αξιοποίησε από την πλευρά της η Γαλλία, με την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ να επικρατεί με 4-1 απέναντι στο Ισραήλ στην Βουδαπέστη παρά την απουσία του Εμπαπέ (είχε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ) και να φτάνει στις δύο νίκες στον 2ο όμιλο της League Α που την έφεραν σε απόσταση ενός πόντου από την πρωτοπόρο σκουάντρα ατζούρα.