Κύπρος-Ρουμανία 0-3: Sold out η Αρένα, νοκ άουτ η εθνική!

Νέος προπονητής, εικόνα από τα παλιά.

Στην πρώτη της εμφάνιση υπό τον Σωφρόνη Αυγουστή η Κύπρος συνέχισε από εκεί, όπου είχε σταματήσει στο τελευταίο παιχνίδι της υπό τον Τιμούρ Κετσπάγια.

Μετά το 0-4 από το Κόσοβο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε στην ΑΕΚ Αρένα και από τη Ρουμανία, η οποία επικράτησε με 3-0 και μέτρησε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον δεύτερο όμιλο της γ’ κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών.

Παρά την αλλαγή τακτικού σχηματισμού και την πιο ορθολογική τακτοποίηση των παικτών, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστικό απέναντι στην ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου.

Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τον έλεγχο του ρυθμού μετά το πρώτο πεντάλεπτο και «καθάρισαν» το παιχνίδι με τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά.

Το χορό των γκολ έσυρε ο Μαν, ο οποίος στο 16’ μετά από κόντρα του Αντωνίου σε σουτ του Στάντσιου νίκησε -από κοντινή απόσταση- τον Μαλ στην κλειστή του γωνία.

Επτά λεπτά αργότερα ο Λαΐφης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μιχάιλα και ο Ρ. Μαρίν αξιοποίησε -με άψογη τεχνική- το πέναλτι για το 2-0 (25’).

Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 36’, όταν από εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Μαν στο δεύτερο δοκάρι ο Ντράγκουσιν με εξ επαφής κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ.

Παρά την τριπλή αλλαγή του Αυγουστή με τη σέντρα του β’ μέρους (Σωτηρίου, Ηλία, Χαραλάμπους) ήταν εμφανές πως τα πάντα είχαν κριθεί. Οι Ρουμάνοι είχαν ένα κρεσέντο με πέντε τελικές σε οκτώ λεπτά (54’ Μαν, 58’, 58’, 59’ Ντράγκους, 62’ Στάντσιου), ενώ η εθνική μας πιστώθηκε δύο μακρινά σουτ (65’ Χαραλάμπους, 66’ Αρτυματάς) έως τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.

Έως το τέλος της αναμέτρησης οι Μακρής (77’), Πίττας (80’) και Σωτηρίου (90+2’) απώλεσαν τις συγκριτικά καλύτερες ευκαιρίες για ένα τέρμα.

Την ερχόμενη Τρίτη (15.10) η Κύπρος θα φιλοξενηθεί από το Κόσοβο, ενώ η Ρουμανία θα φιλοξενηθεί από τη Λιθουανία.

ΚΥΠΡΟΣ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ       0-3 (12.10)