Αρέσει η εθνική Ελλάδας, αρέσει!

Ελλάς μπορείς και να... επιτεθείς! Μετά το «τείχος Μαζινό» στην Ισπανία, η Εθνική έδειξε δημιουργικές αρετές, νίκησε 2-1 αντί για 5-1 την Ονδούρα με δυο γκολ του Παυλίδη στην πρόβα πριν το κρίσιμο ματς με τη Γεωργία.

Μετά το σπουδαίο αποτέλεσμα την Πέμπτη στη Γρανάδα κόντρα στην Ισπανία, η Εθνική ομάδα είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική αφού ο Β' προκριματικός όμιλος του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι πέντε ομάδων. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία για το φιλικό προετοιμασίας κόντρα στην Ονδούρα, με τη γαλανόλευκη να επικρατεί 2-1 των κεντροαμερικανών στην Τούμπα, χάρη σε δύο γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη. Η Ελλάδα είχε συνολικά πολύ καλή εικόνα από τη μέση και μπροστά, τουλάχιστον στο κομμάτι της δημιουργίας -εκεί δηλαδή που έχει δείξει ότι θέλει την περισσότερη δουλειά- και άφησε θετικότατες εντυπώσεις ενόψει του επόμενου επίσημου αγώνα, την Τετάρτη κόντρα στη Γεωργία και πάλι στο γήπεδο της Τούμπας.

Σε αυτό το ματς άλλωστε, σε αντίθεση με αυτό κόντρα στους Ισπανούς, θα χρειαστεί να κάνει εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που το έκανε συνολικά απέναντι στην Ονδούρα, δημιούργησε φάσεις, έβαλε δύο γκολ, έβαλε τη μπάλα κάτω και την κυκλοφόρησε γρήγορα και οργανωμένα, όμως ταυτόχρονα έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη περισσότερη δουλειά. Και αυτό γιατί αρκετά τελειώματα φάσεων ήταν άτσαλα και βιαστικά, ενώ δεν έλειψαν και τα λάθη στην άμυνα, ειδικά στο κέντρο της. Επιπλέον, αρκετά ήταν και τα αβίαστα λάθη σε πάσες, ενώ αργές ήταν και κατά διαστήματα οι επιστροφές στην άμυνα που θα χρειαστούν σίγουρα απέναντι στην ταχύτατη Γεωργία. Σε κάθε περίπτωση, το πρόσημο και οι εντυπώσεις που άφησε η εμφάνιση αυτή ήταν θετικές, με την ομάδα να παίζει οργανωμένο ποδόσφαιρο και τους ρόλους των διεθνών να είναι ευδιάκριτοι σε ατομικό επίπεδο, με την Εθνική να δείχνει ότι πέρα από την άμυνα που... ιστορικά μπορεί να παίξει, πλέον έχει και το υλικό και τη μέθοδο για να παίξει και ποδόσφαιρο.

Έπαιξε μπάλα, έχασε τα «άχαστα», έκανε λάθη

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, από το ξεκίνημα η Ελλάδα προσπάθησε να δώσει υψηλό ρυθμό με γρήγορη κυκλοφορία και passing game, αλλά η ανάπτυξη στα πρώτα 10 λεπτά δεν ήταν καλή. Αντίθετα, καλό ήταν και το pressing της Ονδούρας που δεν άφησε χώρους. Ωστόσο, σταδιακά η Εθνική μας προσαρμόστηκε, βρήκε τα πατήματά της και άρχισε να κάνει το παιχνίδι που περίμενε να δει ο Φαν'τ Σχιπ. Μάλιστα, την πρώτη φορά που η μπάλα κυκλοφόρησε όντως γρήγορα και έγινε κίνηση στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, βρέθηκε και ο δρόμος προς τα δίχτυα. Ήταν η φάση του 14ου λεπτού όταν ο Σιώπης έκανε τη διαγώνια μπαλιά, ο Φορτούνης το κοντρόλ και το γύρισμα στον σωστό χώρο και χρόνο, με τον Παυλίδη να γράφει το 1-0 με πλασέ στην κίνηση.

Το γκολ έδωσε φτερά στην Εθνική που άρχισε να επιτίθεται με εξαιρετικές προϋποθέσεις στη συνέχεια, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο συνολικά από τη μέση και μπροστά, ενώ αντίστοιχα η Ονδούρα αποδιοργανώθηκε πλήρως, χάνοντας τη συνοχή της. Μοιραία η Ελλάδα πήρε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά για το δεύτερο γκολ. Έφτασε μια ανάσα από αυτό σε πέντε περιπτώσεις στα επόμενα λεπτά, όμως τα τελειώματα δεν ήταν αυτά που έπρεπε. Στο 18', σε μια φάση καρμπόν με το 1-0 αλλά από την απέναντι πλευρά, Φορτούνης, Τζόλης και Γιακουμάκης συνδυάστηκαν όμως το πλασέ του τελευταίου ήταν πολύ άστοχο. Στο 21' η Ελλάδα «έκρυψε» τη μπάλα, όμως ο Τζόλης αστόχησε στο τετ-α-τετ, ενώ στη φάση του 25' το χαμένο τετ-α-τετ ήταν από τον Γιακουμάκη. Στο 31' ο Μάνταλος είδε το αριστερό σουτ εκτός περιοχής να σταματά στο δοκάρι και στο 34' ο Τζόλης και πάλι, μετά από νέα εξαιρετική ομαδική συνεργασία, έχασε ένα από τα λεγόμενα «άχαστα».

Κάπως έτσι, το υπεραιώνιο κλισέ του «νόμου του ποδοσφαίρου» επιβεβαιώθηκε ξανά, αφού αντί το ημίχρονο να κλείσει τουλάχιστον στο 3-0, έκλεισε στο 1-1. Στο 37' η Ονδούρα προειδοποίησε με δικό της χαμένο τετ-α-τετ έπειτα από λάθος της ελληνικής άμυνας και στο 40' κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φιγκερόα στο τείχος, οι Έλληνες διεθνείς κοιμήθηκαν, κανείς δεν βγήκε στη μπάλα και ο Ροντρίγκες με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Διούδη. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με κατοχή μπάλας στο 65% για την Ελλάδα και τις τελικές να είναι 8-6.

«Καρμπόν» δεύτερο ημίχρονο

Όπως ακριβώς συνέβη και στο πρώτο, έτσι και στην επανάληψη, μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική πάτησε ξανά γκάζι και άρχισε να βρίσκει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή με συνεχόμενες ευκαιρίες, ενώ έγιναν και αρκετές αλλαγές από τον Φαν'τ Σχιπ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 54' από τον Λημνιό, με τον Μενχίβαρ να αποκρούει, ενώ ένα λεπτό μετά ευκαιρία με κεφαλιά έχασε και ο Μπένγκστον για την Ονδούρα. Λίγο αργότερα, στο 59' η Ελλάδα πήρε ξανά το προβάδισμα μετά από νέα ωραία ανάπτυξη. Ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 2-1, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και από μια θέση -του δεκαριού- που δείχνει να του ταιριάζει περισσότερο. Δεν πέρασαν πολλά λεπτά και η Εθνική έχασε ακόμη δύο κλασικές ευκαιρίες με Δουβίκα και Μασούρα στο 60' και το 62' αντίστοιχα. Μετά το 70ο λεπτό ο ρυθμός έπεσε αφού έγιναν και πολλές αλλαγές, χωρίς να αλλάζει κάτι επί της ουσίας ως το φινάλε.

Πώς έπαιξε η Εθνική

Με 10 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ισπανία, παρέταξε την Εθνική ο Τζον Φαν'τ Σχιπ, διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τον Πέτρο Μάνταλο αλλά και αυτόν σε διαφορετικό ρόλο. Στο 4-2-3-1 του Ολλανδού τεχνικού, ο Διούδης ήταν στο τέρμα, Μαυρίας δεξιά και Κυριακόπουλος αριστερά στην άμυνα, με δίδυμο στόπερ Σβάρνα-Μαυροπάνο. Ο Σιώπης και ο Μάνταλος ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ σε ευθεία, ο Φορτούνης ξεκίνησε δεξιά, ο Τζόλης αριστερά, ο Παυλίδης είχε ρόλο επιτελικού, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Γιακουμάκης. Σημειώνεται ότι αυτό ήταν το ντεμπούτο του Ντίνου Μαυροπάνου με τη γαλανόλευκη.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους, οι Λημνιός, Μασούρας και Δουβίκας πήραν τις τις θέσεις των Φορτούνη, Τζόλη και Γιακουμάκη. Αργότερα, ο Γιαννούλης πήρε τη θέση του Παυλίδη, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Αλεξανδρόπουλος παίρνοντας τη θέση του Κυριακόπουλου. Τέλος, ο Μπακασέτας πήρε τη θέση του Μάνταλου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σχιπ): Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος, Σιώπης, Μάνταλος, Παυλίδης, Φορτούνης,  Τζόλης, Γιακουμάκης.
Στον πάγκο: Βλαχοδήμος, Καπίνο, Γιαννούλης, Παπαδόπουλος, Μασούρας, Αλεξανδρόπουλος, Μπακασέτας, Δουβίκας, Λημνιός, Τσιμίκας.
Ονδούρα (Φαμπιάν Κόιτο): Μενχίβαρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Περέιρα, Άλβαρες, Μεχία, Ακόστα, Φλόρες, Μπένγκστον, Έλις, Άβιλα.
Στον πάγκο: Μπεναβίντες, Φ. Φλόρες, Ζόναταν, Λέβερον, Α. Λόπες, Κ. Λόπες, Λ. Λόπες, Μαρτίνες, Μόγια, Ρούμπιο.
Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)