«Πεντάρα» της Εθνικής Ελπίδων στο ντεμπούτο του Σίμου

Εξαιρετική ήταν η Εθνική Ελπίδων στο πρώτο ματς του Γιώργου Σίμου στον πάγκο της το απόγευμα του Σαββάτου, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη 5-0 επί του Λιχτενστάιν εκτός έδρας, για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Άκρως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Σίμου στην τεχνική ηγεσία της Εθνικής Ελπίδων. Η ελληνική ομάδα πέρασε... αέρα, 5-0 από το Λιχτενστάιν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO U21 2020-23.

Το ματς είχε... ενδιαφέρον μέχρι το 39ο λεπτό, όταν και τελικά με κεφαλιά του Χριστόπουλου άνοιξε το σκορ. Τα υπόλοιπα τέσσερα γκολ της ομάδας μας σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, ένα από τον Μαχαίρα στο 55', από τον Μπότο στο 61', τον Ζαγαρίτη στο 65' και το 73' για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό σκορ. Δύο ασίστ επίσης από τον Βασίλη Ζαγαρίτη που ήταν και ο MVP του αγώνα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Ελλάδα έφτασε τους 4 βαθμούς και την κορυφή του ομίλου.

Η σύνθεση της Εθνικής Ελπίδων: Τζολάκης, Λύρατζης, Γ. Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγαρίτης, Τσιγγάρας (70’ Ευθ. Χριστόπουλος), Αλεξανδρόπουλος (80’ Σουρλής), Ιωαννίδης, Μπότος (80’ Λώλης), Μαχαίρας (62’ Εμμανουηλίδης), Πινακάς (69’ Σαρδέλης).