ΠΑΟΚ, άνετα και ωραία

Μπορεί η πρόκριση να ήταν ουσιαστικά εξασφαλισμένη χάρη στο 5-0 της Τούμπας, όμως ο ΠΑΟΚ πήγε ορεξάτος στη Λάρισα και κλείδωσε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου, νικώντας με 2-1 την ΑΕΛ.

Όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους Τσιγγάρα και Κρμέντσικ να βάζουν μπροστά την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία και τον Περέιρα να μειώνει με αυτογκόλ για τους «βυσσινί».

Τα πρώτα του λεπτά ως παίκτης του ΠΑΟΚ κατέγραψε και ο Σίντζι Καγκάβα, που μπήκε στο δεύτερο μέρος και παρότι χρειάζεται ακόμη δουλειά, έδειξε να έχει μεγάλη διάθεση να προσφέρει.

Στο μυαλό του κόουτς

Όπως αναμενόταν, οι δύο προπονητές έκαναν μπόλικες αλλαγές στο βασικό τους σχήμα. Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε την ΑΕΛ με 4-3-3, έχοντας τον Νάγκι κάτω από τα δοκάρια και τους Γκράουρ, Γκοτζαμανίδη, Μαξιμένκο και Γκράουρ στην άμυνα. Μπροστά τους οι Ηλιάδης, Καρανίκας και Τρούγιτς, ενώ η επιθετική τριάδα απαρτίζεται από τους Μπεν Χατίρα, Πινακά και Μουκάντζο. Ο δε Πάμπλο Γκαρσία επανέφερε τον Πασχαλάκη στο τέρμα, με τους Λύρατζη, Μιχαηλίδη, Κρέσπο και Περέιρα στην άμυνα. Μπροστά τους οι Τσιγγάρας, Νινούα, με τους Μουργκ, Ουάρντα και Λάμπρου πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Κρμέντσικ.

Το ματς

Παρότι το ματς ήταν εξαρχής διαδικαστικού χαρακτήρα, οι δύο ομάδες είχαν όρεξη μέσα στο γήπεδο – ειδικά οι φιλοξενούμενοι. Στο 6’, ο Κρμέντσικ απέτυχε να νικήσει τον Νάγκι από κοντά, ενώ στο 16’, η πανέμορφη ενέργεια του Λάμπρου από τα αριστερά κατέληξε σε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Εντέλει, τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς.

Ο Τσιγγάρας έκανε ωραία προσπάθεια, έδωσε στον Μουργκ και ο τελευταίος του έστρωσε για το 1-0 μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Κρμέντσικ έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ από παρόμοια φάση προήλθε και η μείωση του σκορ για τους Λαρισαίους. Μόνο που σκόρερ χρίστηκε ο... Περέιρα, που στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, στο 39’.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αλλά όχι τόσο ώστε να μη δημιουργηθούν ευκαιρίες. Κύριος εκφραστής του ΠΑΟΚ ήταν ο Λάμπρου, που είχε αρκετές προσπάθειες αλλά είτε έστειλε τη μπάλα άουτ, είτε στο οριζόντιο δοκάρι (55’). Στο 63’ πέρασε στο ματς και ο Σίντζι Καγκάβα, που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Ο Ιάπωνας έδειξε μεγάλη όρεξη και σίγουρα θα βοηθήσει τη νέα του ομάδα, ειδικά όταν βελτιώσει και τη φυσική του κατάσταση. Σίγουρα δεν στερείται διάθεση και αυτό σίγουρα ικανοποίησε τον Πάμπλο Γκαρσία, που είδε επίσης τον Κούτσια να αρπάζει την ευκαιρία να είναι πολύ επικίνδυνος για την εστία του Νάγκι κι ας μην κατάφερε να βρει δίχτυα.

Η σφυρίχτρα: Πολύ εύκολο ματς για τον Τσακαλίδη και τους βοηθούς του, δεν υπήρξε κάποια δύσκολη φάση.

O MVP: Αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν καλά πράγματα, με τον Λάζαρο Λάμπρου να είναι από τους πλέον κινητικούς και να έχει δύο δοκάρια, συν τη μεγάλη του προσφορά στη δημιουργία. Από κοντά πάντως και οι Τσιγγάρας, Κρμέντσικ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Γκράουρ (66’ Γλυνός), Γκοτζαμανίδης (62’ Χουσίνο), Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (83’ Μαϊδανός), Μπεν Χατίρα (62’ Μιλοσάβλιεβιτς), Πινακάς, Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς, Μουκάντζο (62’ Νούνιτς).

Στον πάγκο έμειναν: Σουλούκος, Χαλάτσης, Μπέρτος, Ζαχαράκης.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Τσιγγάρας, Νινούα, Μουργκ (46’ Α. Ζίβκοβιτς), Ουάρντα (63’ Καγκάβα), Λάμπρου (79’ Βρακάς), Κρμέντσικ (63’ Κούτσιας).

Στον πάγκο έμειναν: Ταλιχμανίδης, Βαρέλα, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας.

Διαιτητής: Τσακαλίδης
Βοηθοί: Βασιλόπουλος, Τζιώτζιος
4ος: Βάτσιος