Τέτοιο σενάριο πρόκρισης... ποτέ ξανά!

Ο Κουέστα έκανε τη γκέλα του... αιώνα, ο Μπουχαλάκης σκαρφίστηκε κάτι αδιανόητο και ο ΟΣΦΠ στέρησε στο 87’ από τον Άρη την πρόκριση (1-1) για την οποία μάτωσε, με τρόπο που αξίζει όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου!

Ο Άρης βρέθηκε τρία λεπτά μακριά από την πρώτη του νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό μετά από 20 σερί αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Τρία λεπτά από την πρώτη του νίκη μετά από 11 ολόκληρα χρόνια. Τρία λεπτά μακριά από την πρώτη του νίκη στο Κύπελλο μετά το 1972. Τρία λεπτά μακριά από μια ιστορική νίκη και μια ιστορική πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Κάπου εκεί, σημειώθηκε πιθανότατα ένα από τα μεγαλύτερα... bloopers όλων των εποχών στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ώστε να μην νικήσει ούτε αυτή τη φορά ο Άρης τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε κάνει μία κλασική ευκαιρία στο ματς, στο 8ο λεπτό. Το 1-1 του Μπουχαλάκη στο φινάλε μετά από μια γκάφα του Κουέστα που μόνο μέσω βίντεο μπορεί να «περιγραφεί» το πόσο... επική ήταν, έδωσε στους «ερυθρόλευκους» το γκολ πρόκρισης και την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ακόμη νταμπλ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ρυθμός ήταν καλός στο ξεκίνημα με φάσεις και για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, που όμως όπως φάνηκε αργότερα ήταν και οι μοναδικές 4 (από 2) σε όλο το 45λεπτο. Η κατοχή μπάλας ήταν για τον Άρη αρχικά, με την ομάδα του Μάντζιου να έχει καλό πρέσινγκ και ψύχραιμη κυκλοφορία, ενώ τον Ολυμπιακό αντίθετα να δείχνει μια πιο παθητική διάθεση σε σχέση με τα συνήθη «μπασίματά» του στα ματς, αφού σε κάθε περίπτωση είχε υπέρ του και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτυπήσουν την «ερυθρόλευκη» άμυνα στην ταχύτητα, με κάθετες και διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη των στόπερ, οι οποίες όμως δεν απέδωσαν. Αντίθετα, από το 20λεπτο περίπου και μετά άρχισε να ισορροπεί το ματς ο Ολυμπιακός και να βρίσκουν τα πατήματά τους οι παίκτες του, αφού άλλωστε η συγκεκριμένη σύνθεση δεν ήταν συνηθισμένη. Ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Μαρτίνς δεν βρήκαν πολλούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με εμφανές και το δικό τους πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι. Το «θέμα» των φιλοξενούμενων στην τελική πάσα άφησε ανολοκλήρωτες τις περισσότερες προσπάθειές τους, παρότι πάτησαν σε αρκετές περιπτώσεις περιοχή και τελικά είχαν και την κατοχή της μπάλας σε μεγάλο ποσοστό στο πρώτο ημίχρονο (57%).

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές για τις δυο ομάδες, που έδειξαν ότι ήθελαν πρωτίστως να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα. Καλύτερο το ξεκίνημα του Άρη, όχι όμως με διάρκεια μετά το 20λεπτο, ο Ολυμπιακός κράτησε μάλλον εύκολα μπάλα στο δεύτερο μισό κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, παγώνοντας συνέχεια τον ρυθμό και ελέγχοντας όσα συνέβαιναν στο χορτάρι του «Βικελίδης».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πρώτη φάση το κερδισμένο πέναλτι για τον Άρη στο 50', το οποίο τελικά μετά τον έλεγχο και του VAR, εκτελέστηκε εύστοχα από τον Γκάμα τέσσερα λεπτά αργότερα, για το 1-0 του Άρη που τον έβαλε σε θέση πρόκρισης. Η ομάδα του Μάντζιου είχε πλέον βρεθεί και σε ιδανική θέση ως προς το τακτικό σκέλος αφού γνωρίζει πώς να υπερασπίζεται το υπέρ της σκορ και να χτυπά στον κενό χώρο. Ακολούθησε βεβαίως έντονη πίεση του Ολυμπιακού με τη μπάλα σταθερά σε «ερυθρόλευκα» πόδια και τον Μαρτίνς να κάνει μαζεμένες αλλαγές σε πρόσωπα αλλά και στο σχήμα (4-3-3). Η πίεση αυτή πάντως δεν έφερε άμεσα φάσεις στην περιοχή του Κουέστα, με τον Άρη να αμύνεται υποδειγματικά.

Στο τελευταίο τέταρτο το ματς «άνοιξε» λογικά, αφού ο Ολυμπιακός έπαιζε πια φουλ επίθεση που αντίστοιχα άφηνε και χώρους για αντεπιθέσεις. Ωστόσο, ο Άρης αμυνόταν. Αμυνόταν εξαιρετικά. Μέχρι το 87ο λεπτό. Γιατί τότε, ήρθε ο... Κουέστα, ο οποίος έκανε τη γκάφα του αιώνα -ίσως και του προηγούμενου- δίνοντας στον Μπουχαλάκη την ευκαιρία να πετύχει το 1-1 σε κενή εστία και να δώσει στον Ολυμπιακό την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου.