MVP του τελικού ο Κρμέντσικ

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Μάικλ Κρμέντσικ, αναδείχθηκε MVP του φετινού τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό. Μπορεί ο Τσέχος επιθετικός να μπήκε ως αλλαγή μόλις στο 81' στη θέση του Σφιντέρσκι, ωστόσο, πρόλαβε μέσα σε λίγα λεπτά να αφήσει τη "σφραγίδα" του στον τελικό, καθώς σημείωσε στο 90ό λεπτό το νικητήριο γκολ για τον δικέφαλο του Βορρά (2-1), το οποίο χάρισε στον ΠΑΟΚ το 8ο Κύπελλο της Ιστορίας του.

Πριν το γκολ ο Κρμέντσικ είχε και δύο σπουδαίες ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ, αλλά στο τέλος βρήκε δίκτυα και κέρδισε εκτός από το Κύπελλο και το βραβείο του πολυτιμότρου παίκτη του αγώνα.

Ο Τσέχος επιθετικός μίλησε μετά τη λήξη στην COSMOTE TV, όπου αναφέρθηκε και στα λόγια που του είπε ο προπονητής του, Πάμπλο Γκαρσία, πριν τον περάσει στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και στην υπόσχεση ότι θα φέρει το κύπελλο στη Θεσσαλονίκη.

«Μπήκα στο γήπεδο, δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε ο προπονητής, είμαι επιθετικός και σκοράρω γκολ. Ξέρω ποια είναι η δουλειά μου. Το είπα, "θα φέρω το Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη. Και το έκανα"», υπογράμμισε.

Όσο για το αν έχει «συνήθεια» να χάνει ευκαιρίες πριν το γκολ; «Έχασα δύο ευκαιρίες αλλά μου αρέσει να σκοράρω. Δεν το έβαλα κάτω. Το έβαλα την τρίτη ευκαιρία και τέλος».