Τέλος η "αγγαρεία" και οκτάδα για ΑΕΚ

Η Ένωση ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας απέναντι στην ψυχωμένη Κηφισιά (1-1) στην… αγγαρεία της ρεβάνς μετά το υπέρ της 4-0 στο πρώτο ματς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Πιο δραστήρια στο πρώτο δεκάλεπτο η Κηφισιά που μετά το 4-0 του πρώτου ματς δεν είχε να χάσει κάτι. Έτσι οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 8' από στατική φάση με τον Τσιντώτα να είναι στο σωστό σημείο. Συγκεκριμένα, η μπάλα έφθασε στον Κρητικό, ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή δεν σούταρε με τη μία, το κοντρόλ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να του φύγει με τον πορτιέρο της Ένωσης να αποκρούει την μπάλα.

Μαγικό τακουνάκι από Καρίμ

Σιγά-σιγά η ΑΕΚ έπαιρνε τον έλεγχο του ματς και άρχισε να δημιουργεί καταστάσεις με εκφραστές τους Γέβτιτς (10', 18') και Ανσαριφάρντ (12').

To 0-0 παρέμενε με την Ένωση να κάνει στο 30' την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 με τον Ανσαριφάρντ. Ήταν μία εξαιρετική δημιουργία από την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία πέρασε την κάθετη στον Γέβτιτς που γύρισε στον Ιρανό φορ, ο οποίος με εξαιρετικό τακουνάκι απείλησε τον Αντωνόπουλο που μπλόκαρε την μπάλα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο είχε άλλες δύο καλές στιγμές στο ματς. Αμφότερες με τον Τάνκοβιτς (41', 42') χωρίς, ωστόσο, ευτυχή κατάληξη. Έτσι οι δύο ομάδες έμελλε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να δημιουργήσουν φάσεις σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο που δεν προσφερόταν για πολλά και ήταν επίφοβος για τραυματισμούς.

Προβάδισμα για ΑΕΚ με το δεξί του Λιβάι

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η ΑΕΚ μπήκε με όρεξη και στο 55' έφθασε στο 1-0 με ωραίο γκολ από τον Λιβάι. Ο Γκαρσία σούταρε με το δεξί από το ημκύκλιο της περιοχής και νίκησε τον  Αντωνόπουλο δίνοντας το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει και στο 60' απείλησε με την πρώτη ενέργεια του Καλλέργη. Ωραία ατομική ενέργεια από τον ακραίο της Κηφισιάς που βρήκε γήπεδο, πέρασε τον Σβάρνα, αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε άουτ.

Στο 68' Λιβάι - Μοχαμαντί συνδυάστηκαν ωραία, ο Ιρανός πήρε την μπάλα, σούταρε με τον πορτιέρο της Κηφισιάς να διώχνει την μπάλα με τα πόδια σε κόρνερ.

Ισοφάριση-δώρο από Κηφισιά

Στο 72' η Κηφισιά έφθασε στο 1-1. Δεν υπήρξε συνεννόηση Τσιντώτα - Λάτσι, ο Τετέι μπήκε «σφήνα», κέρδισε την μπάλα από τη λανσθασμένη εκτίμηση του πορτιέρο της Ένωσης και αφού τον ξεπέρασε, σκόραρε στην κενή εστία.

Το 1-1 έδωσε έξτρα κίνητρο στις δύο ομάδες που στο τελευταίο 15λεπτο έψαξαν το γκολ της νίκης χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρουν με την Κηφισιά ειδικά στο 90' με πολύ ωραία ενέργεια του Τετέι να απειλεί άμεσα την Ένωση με το 2-1. Και στο 90+1' η Ένωση απάντησε τις ευκαιρίες με ωραία ενέργεια και σουτ του Ρότα.

Κηφισιά: Αντωνόπουλος, Σμπώκος, Τόλιος, Γκότοβο, Μκρτσιάν, Ντοριβάλ, Αγγελόπουλος (82' Παυλάκης), Πρίτσας (66' Οικονομίδης), Γιαννιτσάνης (56' Καλλέργης), Καραγκούνης (56' Σόουζα Φερέιρα), Κρητικός(66' Τετέι).
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Μήτογλου (58' Λάτσι), Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ, Μουστακόπουλος, Γέβτιτς (82' λ.τρ. Χατζισαφί), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (66' Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος Αναστάσιος (Δωδ/νήσου)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιάς) – Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος: Αντωνίου Ελένη (Αχαϊας)
Κίτρινες κάρτες: 37' Μκρτσιάν, 81' Τόλιος - 4' Μήτογλου