Αστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 0-2: Τα λιοντάρια πήραν εκδίκηση και έβαλαν βάσεις πρόκρισης στους "8"

Ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς νίκησε τον Αστέρα στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης 2-0, τρεις μέρες μετά την ήττα από το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο. Οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν ο Ματίας Τομάς και ο Μάριος Σοφιανός.

Ο 22χρονος Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 38ο λεπτό. Ο Μασαρίποφ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τομάς και αυτός με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 των "λιονταριών" πέτυχε ο Σοφιανός στο 56ο λεπτό. Μετά από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και εξαιρετική κάθετη του Χατζηστραβού, ο Σοφιανός με υπέροχο πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές φάσεις και αργό, όμως ο Πανσερραϊκός κατάφερε να βρει το γκολ και να προηγηθεί. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και το δεύτερο γκολ.

Ο Αστέρας πάλεψε στα τελευταία λεπτά και είχε και δοκάρι με τον Βαλιέντε στο 72ο λεπτό, ενώ στο 89' ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Κατσίκα το γκολ που πέτυχε ο Μιριτέλο. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ΠΑΟΚ - Βόλος.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς, Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε, Σουρλής, Ζούγλης, Σίτο, Κρεσπί, Μιριτέλο.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης, Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ, Τόμας, Μπαΐροβιτς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής των "16":

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

Αστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)