ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2: Με buzzer beater στο 90+4' έδωσε προβάδισμα ο Καρέλης

Ο ΟΦΗ κρατούσε την ισοπαλία στα χέρια του μέχρι το 90+4', όταν ο Νίκος Καρέλης με buzzer beater στο 90+4' χάρισε τη νίκη στον Παναιτωλικό με 1-2 στο Γεντί Κουλέ στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Οι Αγρινιώτες έκαναν το πρώτο βήμα για το εισιτήριο των ημιτελικών. Στις 31 Ιανουαρίου η ρεβάνς.

Το ματς

Ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα στο 19π λεπτό μετά από ωραία αντεπίθεση. Ο Ντουάρτε κουβάλησε την μπάλα στα δεξιά, μοίρασε στον Πέδρο, ο οποίος σούταρε με το αριστερό και νίκησε τον Σωτηρίου για το 0-1.

Στο 34' οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 0-2. Οι παίκτες του Παναιτωλικού συνεργάστηκαν ωραία, ο Μαυρίας έδωσε στον Ντουάρτε, εκείνος έκανε το ψαλιδάκι, με την μπάλα να φτάνει στον Πέδρο. Ο Πορτογάλος δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός όμως, με τον Σωτηρίου να αποκρούει με τα χέρια.

Ο ΟΦΗ απάντησε δύο λεπτά μετά κι έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Ντίκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ούτε ο Μοσκέρα, ούτε ο Μπάκιτς μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στην εστία, με τον Τσιγγάρα να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 47'. Ο Μοσκέρα από αριστερά μοίρασε στον Τοράρινσον, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τον Μπάκιτς στο πρώτο δοκάρι να νικάει τον Στεργιάκη, για το 1-1.

Στο 64' ο Παναιτωλικός είχε διπλή ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον ΟΦΗ να μην πληρώνει το λάθος του Σωτηρίου, που έδιωξε άσχημα και βρήκε τον Πέδρο. Στο ίδιο λεπτό το σουτ του Ντουάρτε κατέληξε για λίγο άουτ.

Ό,τι όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Πέδρο και Ντουάρτε νωρίτερα το έκανε ο Νίκος Καρέλης στο 90+4', ο οποίος έγραψε το 1-2.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (59' Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Τοράρινσον, Μεγιάδο (46' Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46' Τοράλ), Μοσκέρα (72' Μπάκου), Μπάκιτς, Ντίκο (46' Φελίπε).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε Φρ., Τσιγγάρας (70' Μπακάκης), Μπουζούκης (42' Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70' Τορεχόν), Ντίας (70' Σενγκέλια), Πέδρο (77' Καρέλης).